Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Minister Finansów planuje zwolnić co szóstego pracownika skarbówki

 

20/04/2016

urzad-skarbowy-very-big

Minister Finansów zapowiedział całkowitą rewolucję w administracji podatkowej. Urzędy skarbowe przestaną istnieć. W wyniku reformy pracę straci 15% urzędników fiskusa.

 



Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa przewiduje całkowitą rewolucję w administracji podatkowej. Urzędy skarbowe, które znaliśmy do tej pory, przestaną istnieć.

Według ministra finansów, obecna struktura administracji podatkowej i celnej jest zbyt rozproszona, a przez to zbyt kosztowna i mało efektywna. Na strukturę tę składają się bowiem aż trzy niezależnie funkcjonujące piony:

  • Administracja podatkowa (izby skarbowe i urzędy skarbowe),
  • Służba Celna (izby celne i urzędy celne),
  • Kontrola skarbowa (urzędy kontroli skarbowej).

Okazuje się, że takie rozproszenie organów skarbowych powoduje, iż wiele zadań związanych z poborem podatków jest często powielanych przez kilka różnych służb. Te same zadania dublowane są bowiem przez kilku różnych urzędników, co w konsekwencji prowadzi do dublowania kosztów.

Dodatkowym efektem ubocznym jest również fakt, iż jeden podatnik podlega kontrolom ze strony wielu różnych organów skarbowych, które działają na podstawie różnych przepisów. Kontrole te przeprowadzane są według różnych procedur, co powoduje, że podatnik gubi się w swoich prawach i obowiązkach. W konsekwencji zaś sytuacja taka prowadzi do spadku zaufania obywateli do instytucji państwa.

Dublowanie kompetencji urzędników zatrudnionych w różnych instytucjach spowodowało, iż obecnie koszty poboru podatków w Polsce kształtują się na bardzo wysokim poziomie. W 2013 roku koszt poboru podatków wyniósł aż 1,6% wszystkich wpływów podatkowych. Dla porównania, w Irlandii wskaźnik ten wynosi 0,85%, a w Hiszpanii zaledwie 0,67%.

Ta sytuacja ma się zmienić od przyszłego roku. Od 1 stycznia 2017 roku ma bowiem zacząć funkcjonować scalona i jednolita Krajowa Administracja Skarbowa. W nowej strukturze nie będzie już znanych nam do tej pory izb i urzędów skarbowych, izb i urzędów celnych, ani też urzędów kontroli skarbowej.

Zgodnie z planami ministerstwa, nowa struktura ma doprowadzić do poprawy ściągalności podatków, bardziej efektywnego zwalczania oszustw podatkowych, jak również ograniczenia kosztów poboru podatków.

Efektem będzie również ograniczenie zatrudnienia w administracji podatkowej. Ograniczeniu mają ulec przede wszystkim etaty dyrektorskie. Zgodnie z zapowiedziami ministra finansów, w nowej strukturze nastąpi redukcja zatrudnienia aż o 15%. Oznacza to, że z ciepłymi posadami może się pożegnać aż 7 tysięcy urzędników.

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Podatek spadnie z 19% do 15%
  Rząd planuje likwidację składek ZUS
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?