Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Od kwietnia zmiany w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów

 

12/04/2016

ksiegowosc-4

Minister Finansów zmienił zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Od kwietnia obowiązuje nowy wzór PKPiR. Oprócz tego, osoby prowadzące działalność gospodarczą, nie będą już musiały prowadzić księgi w formie papierowej. Wystarczy tylko wersja elektroniczna. Zlikwidowano również obowiązek podwójnego spisu z natury.

 



Początek kwietnia to nie tylko otwarcie programu 500+. W dniu 8 kwietnia weszło w życie również nowe rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy obejmą 2 miliony osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Jakie zmiany czekają nas od kwietnia?

 

Usunięcie niektórych rodzajów dokumentów księgowych

Pierwsza ze zmian związana jest z końcem obowiązywania przepisów o zatorach płatniczych. Uchylenie art.24d ustawy o PIT wymusiło bowiem zmiany także w księdze przychodów i rozchodów.

Do tej pory art.24d ustawy nakładał na przedsiębiorcę obowiązek korygowania kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z faktury, która nie została uregulowana w terminie.

Przepis ten został uchylony, w związku z czym z katalogu dowodów księgowych wykreślone zostały dowody dokumentujące zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów.

 

Zmiana wzoru PKPiR

Zmiana wzoru podatkowej księgi przychodów i rozchodów związana jest z wprowadzeniem nowej ulgi podatkowej na badania i rozwój.

Nowa ulga na działalność badawczo-rozwojową została wprowadzona 1 stycznia 2016 roku. Firma, która ponosi koszty związane z badaniami naukowymi, pracami rozwojowymi czy też działalnością twórczą ma możliwość uzyskania dodatkowych korzyści podatkowych z tego tytułu.

W związku z wprowadzeniem nowej ulgi, wydatki na badania i rozwój powinny być wyraźnie wyodrębnione od pozostałych kosztów. Dlatego też w nowej księdze przychodów i rozchodów wprowadzono nową kolumnę przeznaczoną właśnie na tego rodzaju koszty (kolumna nr 16). Nowy wzór PKPiR jest dostępny tutaj.

 

Koniec wymogu podwójnego spisu z natury

Do tej pory każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana była do sporządzania spisów z natury przynajmniej dwa razy w roku, tj. na początek i na koniec roku podatkowego.

Zmienione rozporządzenie wprowadza zasadę, zgodnie z którą osoby kontynuujące działalność, nie będą musiały sporządzać spisu z natury na dzień 1 stycznia. Wystarczy jeden spis sporządzony na koniec roku.

 

Zniesienie wymogu drukowania księgi

Obowiązujące przez wiele lat przepisy rozporządzenia dawały co prawda możliwość prowadzenia księgi w wersji elektronicznej, ale... przedsiębiorca zobowiązany był jednocześnie do sporządzania comiesięcznych wydruków księgi z programu komputerowego. W rzeczywistości więc firma miała do wyboru prowadzenie księgi w postaci papierowej lub... w postaci elektronicznej oraz papierowej. Stare rozporządzenie de facto uniemożliwiało więc prowadzenie księgowości tylko i wyłącznie w wersji elektronicznej.

Ten stan ulega w końcu zmianie. Przepis nakładający obowiązek drukowania PKPiR został bowiem ostatecznie uchylony. Od kwietnia każdy przedsiębiorca, który będzie chciał prowadzić księgowość wyłącznie w wersji elektronicznej, uzyska taką możliwość.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Podatek spadnie z 19% do 15%
  Już nie musisz uzasadniać korekty zeznania
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?