Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Paragon jako faktura

 

23/08/2018

(17/08/2016)

paragon-2-big

Koszty uzyskania przychodu w firmie można dokumentować nie tylko fakturami i rachunkami wystawionymi przez sprzedawcę. Takimi dowodami księgowymi mogą być również zwykłe paragony fiskalne.

 



Dokumentowanie wydatków firmowych paragonami fiskalnymi opiera się na kilku różnych przepisach zawartych w różnych aktach prawnych. Dlatego rozpatrzymy tu kilka różnych przypadków. Czasem paragon fiskalny może być jedynie podstawą do zaliczenia danego wydatku do kosztów. W określonych przypadkach paragon może jednak pełnić również rolę faktury i być podstawą do odliczenia podatku VAT. Poniżej omówimy poszczególne przypadki.

 

Materiały, środki czystości i materiały biurowe

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, osoba prowadząca działalność gospodarczą może dokumentować paragonem fiskalnym zakup:

  • materiałów,
  • środków czystości,
  • materiałów biurowych,

pod warunkiem, że nabyte zostały one w jednostkach handlu detalicznego.


Aby paragon taki można było zaliczyć do kosztów, przedsiębiorca zobowiązany jest do wpisania na odwrocie paragonu następujących danych:

  • nazwisko przedsiębiorcy,
  • adres firmy,
  • rodzaj zakupionego towaru.

Taki paragon może stanowić podstawę wpisu do Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów i na jego podstawie możemy pomniejszyć dochód firmy. Paragon taki nie stanowi jednak podstawy do odliczenia podatku VAT. Co zrobić, aby odliczyć podatek VAT na podstawie paragonu? To wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

 

Paliwo kupione za granicą

Na podstawie zwykłego paragonu możemy dokumentować również zakup paliw nabytych za granicą. Paragon taki stanowi nie tylko podstawę do zaliczenia zakupu paliwa w koszty. Na jego podstawie można również wnioskować o zwrot podatku VAT. Wniosek taki składa się jednak w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zakupu paliwa (szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj).

 

Bilety komunikacji i opłaty za przejazd autostradą

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur, niektóre paragony uznawane są za fakturę. Należą do nich:

  • dowody zapłaty za przejazd autostradą,
  • bilety jednorazowe za przejazd komunikacją (pociągi, autobusy, samoloty, promy).

W tym drugim przypadku musi być dodatkowo spełniony warunek, aby bilet dotyczył przejazdu na odległość co najmniej 50 km.

Zarówno bilety, jak i dowody opłat za przejazd autostradą uznawane są, same w sobie, za fakturę. Dokumenty te upoważniają więc również do odliczenia, widniejącego na nich, podatku VAT.

 

Paragon jako faktura uproszczona

Istnieje również inny sposób na potraktowanie paragonu jako faktury. I to niezależnie od tego, jaki rodzaj towaru czy usługi nabywamy.


Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług od 2013 roku przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania tzw. faktur uproszczonych.

Faktura uproszczona nie musi zawierać wszystkich elementów, jakie zawiera normalna faktura VAT. Nie musi więc zawierać takich elementów jak ilość towarów, zakres wykonanych usług, cena jednostkowa netto, wartość towarów lub usług netto czy kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Faktura uproszczona nie musi zawierać również szczegółowych danych nabywcy. Obowiązkowy jest jedynie numer NIP kupującego.

Ograniczony zestaw danych, jakie muszą znaleźć się na fakturze uproszczonej skutkuje tym, iż rolę takiej faktury spełniać może zwykły paragon. Standardowy paragon różni się jednak tym, iż nie zawiera danych nabywcy. Jednakże nowe kasy fiskalne umożliwiają obecnie sprzedawcom wprowadzenie do paragonu numeru NIP nabywcy, na żądanie kupującego. W ten sposób zwykły paragon, rozszerzony o nasz NIP, może pełnić rolę pełnoprawnej faktury, na podstawie której odliczymy również podatek VAT.

Możliwość wystawiania faktur uproszczonych ograniczona jest jednak kwotowo. Faktura uproszczona może bowiem opiewać na kwotę brutto max. do 450 zł lub 100 euro. 

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Podatek liniowy czy progresywny? Co wybrać?
  Amortyzacja prywatnego mieszkania jako koszt firmy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?