Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Podwójna zaliczka na podatek dochodowy za listopad płacona w grudniu

 

04/01/2012

pitW grudniu 2011 roku ostatni raz zapłaciliśmy podwójną zaliczkę na podatek dochodowy za listopad. Od 1 stycznia 2012 roku zmieniły się przepisy dotyczące zasad uiszczania zaliczek na PIT.

 



Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2011 roku, zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc uiszczało się do 20-go dnia miesiąca następującego po danym miesiącu. Wyjątek stanowiła zaliczka za miesiąc grudzień, którą uiszczało się już w grudniu w wysokości równej zaliczce listopadowej. W grudniu płaciliśmy więc podwójną zaliczkę listopadową. Podobnie było z zaliczkami kwartalnymi.

Takie rozwiązanie miało swoje plusy i minusy. W niekorzystnej sytuacji znajdowali się bowiem Ci przedsiębiorcy, którzy w listopadzie osiągali wysoki dochód, zaś w grudniu niski. Okazywało się bowiem, że zaliczka za miesiąc grudzień (równa zaliczce listopadowej) mogła być znacznie wyższa niż to wynikało z faktycznie osiągniętych w grudniu dochodów. Mogło więc dochodzić do kuriozalnych sytuacji, w których przedsiębiorca w grudniu oddawał fiskusowi ponad połowę swoich dochodów, a w skrajnych przypadkach nawet kwotę większą niż rzeczywisty dochód grudniowy.

Akcja rodzi reakcję. Powszechną praktyką stało się więc generowanie dużych kosztów w listopadzie oraz przesuwanie przychodów na grudzień. W ten sposób minimalizowano zaliczkę listopadową (nierzadko sprowadzając ją do zera), tak aby pomnożona przez dwa nie stanowiła zbytniego obciążenia. Jeżeli w takim przypadku dochód w grudniu był znacząco wyższy niż w listopadzie, to podatek od takiego dochodu i tak należało zapłacić, ale dopiero kilka miesięcy później - w rozliczeniu rocznym. Do tego czasu fiskus niejako kredytował przedsiębiorcę, udzielając mu de facto nieoprocentowanej pożyczki, czy jak kto woli, odraczał w czasie płatność należnego podatku.

Najwidoczniej jednak, z pomysłu na odroczenie podatkowej płatności korzystało tak wiele osób, że Ministerstwo Finansów postanowiło tę praktykę ukrócić. Od 1 stycznia 2012 r. weszły w życie nowe przepisy na mocy których zaliczka za grudzień (lub za ostatni kwartał) będzie płacona w faktycznie obliczonej wysokości do 20 stycznia.

Co ciekawe, przedsiębiorca może nie wpłacać zaliczki za grudzień (lub ostatni kwartał), jeżeli przed dniem 20 stycznia złoży zeznanie roczne i rozliczy się tym samym z podatku za cały rok a także dokona zapłaty wynikającego z zeznania podatku. To rozwiązanie będzie korzystne dla tych osób, które w zeznaniu rocznym, po uwzględnieniu zaliczki grudniowej, wykazują nadpłatę podatku.

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Czarna lista fiskusa
  Zmiany w PIT od 2013 roku
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?