Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Skarbówka zwraca nienależne podatki za poprzednie lata

 

22/02/2017

urzad-skarbowy-very-big

Przedstawiciele wielu zawodów masowo ruszyli do skarbówki po zwrot nienależnie zapłaconych podatków. Znacznej części z nich udaje się odzyskać ogromne kwoty, nawet za 5 lat wstecz...

 



Wielu pracowników etatowych przez lata nie zdawało sobie sprawy, iż podatki zapłacone przez nich w przeszłości mogły być płacone na znacznie niższym poziomie. Teraz mają jednak możliwość zweryfikowania zapłaconych danin i odzyskania potencjalnie nienależnych kwot pobranych w poprzednich latach. Urzędy skarbowe coraz częściej przychylają się bowiem do wniosków podatników i zwracają, czasem bardzo duże kwoty. Na jakiej podstawie można wnioskować o taki zwrot?

Na podstawie wydawanych ostatnio interpretacji podatkowych okazało się, iż znaczna część wynagrodzeń, które do tej pory opodatkowywane były jako zwykłe umowy o pracę, może zostać zakwalifikowana jako "utwory" w rozumieniu prawa autorskiego. W takim przypadku, pracownik ma prawo do odliczenia aż 50% kosztów uzyskania przychodu, zamiast zwyczajnych ryczałtowych kosztów wynikających z umowy o pracę. A to oznacza ogromne korzyści podatkowe, liczone w tysiącach złotych rocznie.

Jak podaje RP, po serii ostatnich interpretacji podatkowych, do urzędów skarbowych coraz częściej zgłaszają się informatycy, inżynierowie, dziennikarze, jak również osoby zajmujące się doradztwem i marketingiem. To m.in. przedstawiciele tych zawodów mają szansę na udowodnienie, że pomimo formalnego zawarcia umowy o pracę, rzeczywiste efekty ich pracy polegały na wytworzeniu oryginalnego projektu, do którego prawa autorskie przekazane zostały pracodawcy. W takim przypadku zaś można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu.

Takim "utworem" uprawniającym do preferencyjnego opodatkowania może być nie tylko dziennikarski utwór w postaci artykułu prasowego, lecz również projekt instalacji stworzony przez inżyniera, oprogramowanie opracowane dla konkretnego klienta czy też niepowtarzalna strategia sprzedaży opracowana przez pracownika marketingu.

Wnioski o zwrot podatku składane przez takie osoby coraz częściej spotykają się z pozytywną odpowiedzią ze strony urzędów skarbowych. Co istotne, skarbówka umożliwia również korygowanie przeszłych rozliczeń podatkowych, zwracając jednocześnie nadpłacony podatek. Takie korekty mogą być dokonywane nawet do 5 lat wstecz.

W całej sprawie niezwykle istotny jest fakt, iż dla oceny istoty wykonywanej pracy, nie ma znaczenia forma zawartej umowy. Możliwość skorygowania podatku mają również te osoby, które formalnie w przeszłości cały czas zatrudnione były na umowę o pracę. Osoby takie muszą jedynie udowodnić, jaka część pracy wykonywana w ramach tej umowy, była związana z przekazaniem praw autorskich.

Istotne są również konkretne postanowienia w tych umowach, jak również szczegółowe regulaminy wynagradzania pracowników. To m.in. na ich podstawie pracownicy udowadniają skarbówce, jaka część pracy faktycznie sprowadzała się do czynności objętych prawami autorskimi i na tej podstawie dokonują odpowiednich korekt zeznań podatkowych.

Zasadność dokonywania takich korekt potwierdzają również wyroki sądów. Kwestią najbardziej istotną jest przy tym, aby udowodnić, że w danym przypadku rzeczywiście mieliśmy do czynienia z przekazaniem praw autorskich.

Warto również nadmienić, iż korzyści wynikające z takich korekt mogą być zróżnicowane, w zależności od okresu w jakim osiągnęliśmy dochody. Przypomnijmy bowiem, iż od 2013 roku obowiązuje limit przychodów, które mogą zostać objęte 50% kosztami. Od 2013 roku limit ten wynosi 42764 zł. Wcześniej limit taki nie obowiązywał. Oznacza to, że za lata 2011-2012, korzyści podatkowe wynikające z korekt mogą być znacznie wyższe.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Nowa ulga podatkowa od 2017 roku
  Ważne zmiany w podatkach i ZUS w 2017 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?