Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Fiskus poluje na młode firmy

 

19/11/2013

urzad-skarbowy

Od kilku miesięcy urzędnicy skarbowi kontrolują firmy jeszcze przed ich... rejestracją. Przyszli właściciele muszą składać wyjaśnienia zanim jeszcze zaczną działalność. Wydaje się niemożliwe. A jednak.

 


Dotychczas, uzyskanie numeru NIP odbywało się automatycznie. Obecnie, procedura taka może ciągnąć się tygodniami. Jeszcze przed rejestracją firmy, urzędnicy skarbowi przesłuchują bowiem właścicieli i przyszłych członków zarządu, wypytując o szczegóły planowanej działalności. Ponadto, niektóre urzędy skarbowe, oprócz standardowych dokumentów rejestracyjnych, wymagają złożenia dodatkowych oświadczeń zawierających szczegółowe informacje dotyczące przyszłej działalności.

Jak podaje "Rz", celem tych specyficznych kontroli jest próba wykrycia firm wyłudzających VAT, zanim jeszcze dojdzie do ich rejestracji. Problem jednak w tym, że procedury takie skutecznie zniechęcają do biznesu zwykłych, uczciwych przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy planujący otwarcie firmy skarżą się, iż po złożeniu wniosku o rejestrację, urzędnicy skarbowi nachodzą przyszłą siedzibę firmy w celu dokonania oględzin.

Ministerstwo Finansów tłumaczy się, iż są to zwykłe działania w ramach postępowania wyjaśniającego. Eksperci podatkowi zaznaczają jednak, iż skarbówce trudno będzie uzasadnić prowadzenie takich postępowań jeszcze przed oficjalną rejestracją firmy. Urzędnicy kontrolują bowiem firmę, która w istocie jeszcze nie istnieje.

Ministerstwo Finansów, w obawie przed oszustwami podatkowymi, postawiło na prewencję i aktywne poszukiwania "oszustów" wśród wszystkich potencjalnych przedsiębiorców. Problem w tym, iż przedsiębiorca, który już na samym wstępie, musi udowadniać aparatowi państwowemu iż nie jest przysłowiowym "wielbłądem", może na trwałe zniechęcić się do prowadzenia jakiegokolwiek biznesu w Polsce.

Zasadne zatem wydaje się pytanie czy takie opresyjne metody nie przyniosą więcej szkód niż korzyści? Czy straty wywołane zniechęcaniem tysięcy uczciwych ludzi do prowadzenia biznesu nie przewyższą korzyści wynikających z wykrycia kilku oszustów? Tych drugich przecież można ścigać za realnie popełnione, a nie tylko domniemane oszustwa.

Strategia obrana przez Ministerstwo Finansów wydaje się szczególnie dziwaczna, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż zewsząd słyszymy o "tworzeniu warunków dla rozwoju przedsiębiorczości", "likwidowaniu barier" czy też ułatwianiu rejestracji działalności w tzw. "jednym okienku". Okazuje się, że liczy się nie tylko ilość okienek, ale również to, co się za tym okienkiem kryje.

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Skarbówka kontroluje VAT-owców
  Fiskus sporządził czarną listę podatników
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?