Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Odliczenie VAT od paliwa dla wszystkich firm

 

21/04/2015

paliwo-znak

Już od lipca wszystkie firmy uzyskają prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów paliwa. Wieloletni zakaz odliczania VAT przestanie w końcu obowiązywać. Jest jednak małe "ale"...

 



Przypomnijmy, iż od wielu lat obowiązuje w Polsce zakaz odliczania VAT od zakupów paliwa do samochodów osobowych. Pod tym względem Polska jest europejskim fenomenem, gdyż w żadnym innym kraju UE nie wprowadzono podobnych ograniczeń. We wszystkich krajach Unii, VAT od paliwa można swobodnie odliczać. W wielu krajach odliczeń można dokonywać nawet bez wymogu posiadania faktury, a jedynie na podstawie zwykłego paragonu fiskalnego (pisaliśmy o tym tutaj).

Europejski Trybunał Sprawiedliwości już kilka lat temu nakazał polskiemu rządowi zniesienie tych ograniczeń i umożliwienie firmom pełnego odliczania VAT od paliwa. Niestety, polskie władze robiły i nadal robią wszystko, aby zakaz utrzymać. W tym celu ministerstwo finansów występowało do Unii o kolejne derogacje, czyli wyłączenia Polski ze stosowania prawa unijnego. I niestety, takie derogacje polski rząd od Unii zawsze otrzymywał. (szczegóły tutaj).

W 2014 roku teoretycznie umożliwiono przedsiębiorcom odliczać VAT od paliwa, jednak... prawo do odliczenia zostało uzależnione od prowadzenia przez przedsiębiorcę skomplikowanej i niezwykle uciążliwej ewidencji przebiegu pojazdu. W ewidencji tej, przedsiębiorca zmuszony był wpisywać dokładne daty i cel wyjazdu, opis trasy, stan licznika, liczbę przejechanych kilometrów oraz dane osobowe kierowcy. Dodatkowo, przedsiębiorcy musieli zgłaszać informację o pojeździe i prowadzonej ewidencji do naczelnika urzędu skarbowego, a sami urzędnicy skarbowi dali do zrozumienia, że firmy, które zdecydują się na taki krok, będą szczegółowo kontrolowane (szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj). Nic więc dziwnego, że niewiele firm zdecydowało się na taki krok.

Sytuacja polskich przedsiębiorców ma zmienić się od 1 lipca 2015 roku. Od tego dnia zaczną bowiem obowiązywać nowe przepisy, zgodnie z którymi każda firma uzyska prawo do odliczenia VAT od paliwa zakupionego do samochodu osobowego. Jest jednak "małe ale". Firma będzie mogła odliczyć tylko połowę kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze.

Co ciekawe, przepisy umożliwiające odliczenie połowy podatku VAT od paliwa zostały uchwalone już w lutym 2014 roku, czyli ponad roku temu. Uchwalona wtedy nowelizacja wprowadziła jednocześnie zakaz odliczania całości podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodem (zakup części, olejów, opon a także serwisowanie). W związku z tym już od kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy mogą odliczać jedynie połowę kwoty VAT z takich faktur (wcześniej mogli odliczać całość).

Ta sama nowelizacja wprowadziła możliwość odliczania VAT od zakupów paliwa, jednak z zastrzeżeniem, że możliwość taka będzie obowiązywać dopiero od... lipca 2015 r. Doszło zatem do sytuacji, w której nowe ograniczenie w odliczaniu VAT zaczęło obowiązywać natychmiast po uchwaleniu ustawy, natomiast możliwość odliczania VAT od paliwa została przesunięta w czasie o kolejnych 15 miesięcy. Przez te 15 miesięcy przedsiębiorcy nie mogli zatem odliczać VAT-u od paliwa, a odliczenia VAT od części i usług serwisowych zostały ograniczone o połowę (więcej tutaj).

Wszystko wskazuje jednak na to, iż już od lipca każda mała firma uzyska prawo do odliczenia 50% kwoty VAT z faktur wystawianych przez stacje benzynowe. Chyba że... przepisy zostaną w ostatniej chwili ponownie zmienione na niekorzyść przedsiębiorców. Taki rozwój wypadków nie jest bowiem wykluczony. Pamiętajmy, iż swojego czasu ustawa o VAT przewidywała powrót do starej stawki VAT w wysokości 22%. Miało to nastąpić już od stycznia 2014 r. Jednak na krótko przed tą datą usunięto z ustawy odpowiednie przepisy, wskutek czego wciąż obowiązuje nas wyższa stawka 23% (szczegóły tutaj).

Niewykluczone więc, iż podobny los może spotkać przepisy dotyczące odliczeń VAT od paliwa. Oby nie. Ministerstwo Finansów zapewnia, że przepisy zaczną obowiązywać zgodnie z planem, czyli od lipca 2015 r. Na to wskazywałby też kalendarz wyborczy. Na trzy miesiące przed wyborami parlamentarnymi, władza raczej daje niż zabiera. Na szczęście dla przedsiębiorców, tym razem rząd raczej nie powinien więc ryzykować cofnięcia korzystnych zmian. 

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Skarbówka kontroluje VAT-owców
  Sprzedaż samochodu a podatek VAT
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?