Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składka zdrowotna może być 5 razy niższa

 

22/03/2016

zus-duzy

Składka zdrowotna jest obowiązkowa i wynosi obecnie 288,95 zł. Czy to dużo? Okazuje się, że prywatne firmy są w stanie ubezpieczyć przedsiębiorcę za jedyne... 60 zł miesięcznie.


Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi co miesiąc zapłacić obowiązkową składkę zdrowotną. Od 2016 r. wysokość tej składki wynosi 288,95 zł. Jeżeli przedsiębiorca uzyskuje dodatkowe dochody, np. z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenia, składkę zdrowotną płaci wielokrotnie. Z każdego tytułu NFZ pobiera 9% dochodów tytułem ubezpieczenia zdrowotnego. W niektórych przypadkach zatem łączna wysokość składek odprowadzonych na rzecz NFZ od jednej tylko osoby, może iść w tysiące złotych.

Sprawdź jak ubezpieczyć się za 60 zł

Ilość pieniędzy, jaką wpłacamy co miesiąc do NFZ, nie ma jednak żadnego związku z ilością usług, jakie świadczone są dla nas przez jednostki publicznej służby zdrowia. I co jeszcze ważniejsze, nie ma to żadnego przełożenia na jakość tych usług.

Ktoś mógłby jednak powiedzieć: "No tak, marne usługi, bo i składka marna. Czego można wymagać, płacąc 289 zł za usługi medyczne". Czy jednak 289 zł to mało? 

Okazuje się, że dużo. I to bardzo dużo. Oprócz ubezpieczenia obowiązkowego istnieją bowiem na rynku firmy, które oferują dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia medyczne. Porównanie cen, jakie oferują te firmy, z ceną, jaką narzuca nam obecnie NFZ, okazuje się być szokującym doświadczeniem.

Pakiety medyczne oferowane przez prywatnych ubezpieczycieli są wielokrotnie tańsze od obowiązkowej składki zdrowotnej. Osoba prowadząca działalność gospodarczą może bowiem wykupić ubezpieczenie zdrowotne w prywatnej firmie już za 60 zł (sprawdź tutaj).

Co istotne, ubezpieczenie takie upoważnia do korzystania z usług medycznych świadczonych na terenie całego kraju przez kilkaset prywatnych klinik - bez kolejek i w komfortowych warunkach. Co więcej, prywatny ubezpieczyciel jest w stanie zapewnić nam również dostęp do darmowych leków (sprawdź tutaj).    

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Odliczenie składki zdrowotnej
  Wyższa składka zdrowotna to wyższa premia dla urzędnika
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?