Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wcześniejsza emerytura nie dla przedsiębiorcy

 

04/07/2012

zus

Pracownik etatowy wykonujący pracę w szczególnych warunkach nabywa prawo do wcześniejszej emerytury. Osoba prowadząca działalność gospodarczą i wykonująca identyczną pracę w identycznych warunkach takiego prawa nie nabywa.

 


Do stażu uprawniającego do wcześniejszej emerytury wliczane są okresy pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jednak odpowiednie ustawy, tj. ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawa o emeryturach pomostowych opisujące warunki nabywania prawa do wcześniejszej emerytury, posługują się pojęciem "pracownika".

W związku z powyższym, ZUS rozpatrując wnioski o wcześniejsze emerytury, stoi na stanowisku, iż prawo takie może nabyć jedynie osoba, która udowodniła odpowiedni staż pracy w ramach stosunku pracy. W sposób odmienny ZUS podchodzi do osoby która przez identyczny okres czasu wykonywała identyczną pracę, ale nie w ramach umowy o pracę, lecz w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Według ZUS, takim osobom nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury.

Prawdopodobnie więc mamy w tej sytuacji do czynienia z łamaniem konstytucyjnego prawa do równego traktowania. Dwie osoby wykonujące w tym samym czasie identyczną pracę w identycznych warunkach są traktowane przez instytucje państwa w sposób zupełnie odmienny. Decydujące bowiem są nie rzeczywiste okoliczności wykonywania pracy a jedynie forma prawna jej towarzysząca. Czy jednak odmienna forma prawna sprawia, że szczególne warunki pracy w przypadku samozatrudnienia nie są już tak szczególne?

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
Ceny prądu ostro w górę

1/3 Polaków nie wierzy w emeryturę z ZUS

ZUS unieważnia umowy o pracę
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:

Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

Sonda

Czy zrezygnujesz z OFE i przeniesiesz swoje pieniądze do ZUS?
 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?