Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wzrośnie składka zdrowotna

 

03/07/2012

zus

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że realizacja założeń finansowych w Służbie Zdrowia wymagać będzie podniesienia składki zdrowotnej do 13,5% z obecnych 9%.

 


Obecnie stawka składki zdrowotnej wynosi 9%, z czego 7,75% odliczane jest od podatku, natomiast pozostałe 1,25% odliczeniu nie podlega. Poniższa tabela przedstawia zmiany składki zdrowotnej na przestrzeni ostatnich lat:

Rok

Składka zdrowotna

Część składki zdrowotnej podlegająca odliczeniu od podatku
2001 7,75 % 7,75 %
2003 8,00 % 7,75 %
2004 8,25 % 7,75 %
2005 8,50 % 7,75 %
2006 8,75 % 7,75 %
2007 9,00 % 7,75 %

Każda podwyżka składki zdrowotnej nie powodowała jednoczesnego zwiększenia kwoty odliczalnej od podatku. Kwota, którą można odliczyć od podatku od 2001 roku wynosi niezmiennie 7,75%, podczas gdy cała składka zdrowotna rosła z 7,75% do 8%, 8,25%, 8,5, 8,75% i wreszcie do 9%. Oznacza to, że coraz większej części składki zdrowotnej nie możemy odliczyć od podatku.

Zobacz jak zmieniały się stawki wszystkich składek ZUS na przetrzeni lat

Narodowy Fundusz Zdrowia boryka się obecnie z potężnymi problemami finansowymi. W kasie NFZ brakuje bowiem... bagatela 800 mln zł. Eksperci biją na alarm, twierdząc że sytuacja finansowa NFZ może jeszcze ulec znacznemu pogorszeniu w przyszłym roku i w latach następnych. W związku z powyższym pojawiły się propozycje rozwiązania obecnej sytuacji. Nie polegają one jednak na szukaniu oszczędności w sposobie funkcjonowania NFZ, lecz na... podniesieniu składki zdrowotnej.

Jak wyjaśnia podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, rząd planuje zwiększyć wydatki na ochronę zdrowia z obecnych 4,8% PKB do 6% PKB w 2020 r. oraz do 7,2% PKB w 2030 r. Aby osiągnąć wspomniane 6% PKB, składka zdrowotna, wg resortu zdrowia, powinna wzrosnąć do 13% - 13,5% z obecnych 9%.

Resort zdrowia nie wyjaśnił o ile musiałaby wzrosnąć składka zdrowotna, aby osiągnąć cel założony na rok 2030, a więc wzrost wydatków do 7,2% PKB. Jeżeli jednak i ten wzrost miałby zostać sfinansowany wzrostem składki zdrowotnej, to patrząc na powyższe liczby, możemy dostrzec przez analogię, iż składka zdrowotna musiałaby wzrosnąć o kolejne 4% - 4,5% i ostatecznie kształtować się na poziomie ok. 18%. Tak, wiemy, brzmi kuriozalnie. Czy polska gospodarka wytrzymałaby tak gigantyczny wzrost obciążeń parapodatkowych?

Ponadto, należy zauważyć, iż planowana obecnie podwyżka składki zdrowotnej będzie uciążliwa dla podatnika nie tylko ze względu na skalę wzrostu, ale również na fakt, iż kwota do odliczenia od podatku zapewne pozostanie na niezmienionym poziomie, tj. 7,75%. Nadwyżka ponad tę kwotę zapewne nie będzie mogła zostać odliczona od podatku.

Niestety, przygotowania rządu do wprowadzenia wyższej składki zdrowotnej wspierane są również przez organizację zrzeszającą pracodawców - Pracodawcy RP (dawniej Konfederacja Pracodawców Polskich), której zdaniem nadszedł czas, aby rozpocząć dyskusję nad podniesieniem składki zdrowotnej. Jak wyjaśnia jeden z ekspertów tej organizacji: Piętnaście lat temu obliczano, że na zdrowie powinniśmy przeznaczać dziesięć procent naszych zarobków. Wciąż nie udało nam się tego poziomu osiągnąć.

Stanowisko Pracodawców RP może wydawać się co najmniej dziwne, biorąc pod uwagę fakt, iż to właśnie tego typu organizacje zawsze najgłośniej postulowały ciągłe obniżanie koszów pracy w Polsce. Jeżeli zatem rząd znalazł poparcie tak dużej organizacji pracodawców do realizacji celu, jakim jest podwyższanie danin publicznych, to należy przygotować się na nadchodzącą kolejną falę politycznego marketingu i telewizyjnych spotów podobnych do tych, z jakimi mieliśmy do czynienia przy okazji przekonywania nas do dobrodziejstw wynikających z likwidacji OFE czy podniesienia wieku emerytalnego. Tym razem miły głos z telewizora zapewne przekonywać nas będzie o dobrodziejstwach płynących z wyższej składki zdrowotnej.

 
Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
Ceny prądu ostro w górę

List otwarty do ubezpieczonych w ZUS

Na co ZUS trwoni nasze pieniądze?
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?