Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Niskie spready - Jak zaoszczędzić na wymianie walut?

 

 

waluty

Nie tylko spłata kredytów mieszkaniowych, ale również wymiana handlowa z zagranicą generują spore koszty związane z wymianą walut po niekorzystnych kursach. Jak uniknąć spreadu i nie tracić na wymianie walut?


W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka firm oferujących wymianę walut on-line. Mechanizm jest prosty. Dokonujemy transakcji zakupu lub sprzedaży waluty przez internet i najczęściej jeszcze tego samego dnia otrzymujemy środki na swoje konto.

Gdzie możemy dokonać takiej wymiany?

Zalety? Przede wszystkim korzystne kursy walut. Banki i tradycyjne kantory pobierają wysokie prowizje od transakcji doliczając ją do kursu wymiany. W wyniku tego, kurs oferowany klientowi znacznie odbiega od kursu średniego danej waluty. W kantorach internetowych kursy odbiegają tylko nieznacznie od kursu średniego (najczęściej 1-3 groszy) a niekiedy transakcje zawierane są wręcz po kursie średnim. Kolejną zaletą jest wygoda dokonywania transakcji, które nie wymagają wychodzenia z domu i wędrowania do kantoru z kieszeniami wypchanymi gotówką.

Czy taka forma wymiany walut jest bezpieczna? Niektóre z firm oferują internetową wymianę walut już od ponad roku. Zaufało im w tym czasie tysiące klientów a łączna wartość transakcji liczona jest w dziesiątkach milionów złotych. Warto wspomnieć, iż firmy prowadzące taką działalność posiadają zazwyczaj wymagane zezwolenia, które niczym nie różnią się od tych, posiadanych przez tradycyjne kantory. Mało tego, firmy prowadzące kantory internetowe, posiadają też zazwyczaj fizyczne, tradycyjne placówki.

Porównajmy zatem te platformy wymiany walut, które działają już na polskim rynku od dłuższego czasu i cieszą się dobrą opinią klientów. Chociaż każda z nich, co do zasady, oferuje usługę wymiany walut on-line, to wszystkie różnią się funkcjonalnością, sposobem przeprowadzania transakcji oraz... kursami walut.

Do porównań wybraliśmy 3 popularne platformy walutowe: Walutomat, Dom Waluty oraz Internetowy Kantor.


 

Możliwość składania stałych zleceń Spread / Prowizja
CHF
Spread / Prowizja
EUR
Spread / Prowizja
USD
Spread / Prowizja
GBP
 

Walutomat

nie 0,2% 0,2% 0,2% 0,2% Więcej...

Dom Waluty

tak 0,01 PLN 0,01 PLN 0,01 PLN 0,01 PLN Więcej...

Internetowy Kantor

nie 0,03 PLN 0,01 PLN 0,01 PLN 0,03 PLN Więcej...

 

Rejestracja w każdym z serwisów jest darmowa.

Przypomnijmy, że osoby, które spłacają kredyty hipoteczne denominowane w walutach obcych, od 2009 r. mają możliwość spłaty rat kredytu bezpośrednio w tej walucie. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby te mają możliwość uniknięcia wysokich spreadów bankowych. Zakup waluty za pośrednictwem kantorów internetowych pozwala w takim przypadku zaoszczędzić nawet do 3000 zł w skali roku.


Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?