Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będzie zerowy podatek dla małych firm. Kto z niego skorzysta?

 

22/06/2020

0-procent

Premier Morawiecki zapowiedział obniżenie podatku dochodowego dla małych firm do poziomu... 0%. Nowe przepisy mają wejść w życie już za kilka miesięcy.

 



Przypomnijmy, że zapowiedź dalszego obniżania podatku dochodowego dla najmniejszych firm premier Morawiecki złożył już w swoim exposé wygłoszonym w listopadzie 2019 roku. Zgodnie z ówczesną zapowiedzią premiera, w Polsce miał zostać wprowadzony tzw. model estoński, w którym reinwestowane zyski nie podlegałyby opodatkowaniu:

"Przebudujemy dalej system podatków. Wprowadzimy kolejne ulgi dla mniejszych przedsiębiorców. Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm."


Na czym polega wspomniany "model estoński"? W Estonii od wielu lat funkcjonuje system, w którym podatek dochodowy od osób prawnych pobierany jest nie w momencie wypracowania przez firmę zysku, lecz dopiero w momencie wypłaty dywidendy. Oznacza to, że zyski reinwestowane (czyli zyski osiągnięte, ale niewypłacone wspólnikom) w ogóle nie podlegają opodatkowaniu. Stawka CIT w wysokości 0% obowiązuje tak długo, jak długo zyski nie są "wyprowadzane" ze spółki w postaci dywidendy. System taki stanowi zatem motywację do pozostawienia środków finansowych w spółce i ciągłego ich inwestowania w rozwój przedsiębiorstwa.

W zeszłym tygodniu premier Morawiecki potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, ogłaszając jednocześnie, iż tzw. model estoński zacznie obowiązywać w Polsce już za kilka miesięcy. Nowe przepisy mają bowiem wejść w życie już 1 stycznia 2021 roku.

Kancelaria premiera ujawniła jednocześnie szczegółowe założenia nowej ustawy podatkowej.

Z zerowej stawki CIT skorzystać będą mogły spółki kapitałowe, których roczne przychody nie przekraczają 50 mln zł. Co istotne, spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia tylko wówczas, gdy zatrudnia minimum 3 pracowników, a jej wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.

Zgodnie z nowymi przepisami, zerowa stawka CIT obowiązywać będzie przez 4 lata, z możliwością wydłużenia o kolejne 4 lata. W tym czasie firma nie będzie musiała prowadzić rachunkowości podatkowej, ani sporządzać deklaracji podatkowych.

Co ważne, nowe rozwiązanie nie będzie obligatoryjne. Podatnik ma bowiem sam zdecydować, czy zmienić zasady opodatkowania zgodnie z nowymi przepisami, czy też pozostać przy rozliczeniach na dotychczasowych zasadach.

Według rządowych prognoz, z zerowej stawki podatku skorzysta ok. 97% zarejestrowanych w Polsce spółek. Rząd przewiduje, że w wyniku zmian podatkowych, nastąpi wzrost stopy inwestycji w Polsce o 2 punkty procentowe, co przełoży się na powstanie ok. 120 tysięcy dodatkowych miejsc pracy.

Co ciekawe, zastosowanie modelu estońskiego w Polsce spowoduje, iż polski system podatkowy stanie się bardziej atrakcyjny nawet od jego estońskiego pierwowzoru. W Estonii bowiem, w momencie wypłacenia dywidendy spółka zobowiązana jest zapłacić podatek CIT w wysokości 20%. W Polsce zaś stawka CIT dla mikro i małych firm wynosi zaledwie 9%.

Przypomnijmy, że proces obniżania podatku CIT rozpoczął się w roku 2017, kiedy to rząd Beaty Szydło obniżył stawkę CIT dla małych firm z 19% do poziomu 15% (pisaliśmy o tym tutaj).

Dwa lata później miała miejsce kolejna obniżka, kiedy to poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego doprowadził do obniżki CIT z 15% do poziomu 9% (zobacz szczegóły). W tym samym roku, zmianie uległy również limity uprawniające do korzystania z niższej stawki CIT. O tym, kto może korzystać z obniżonego podatku, pisaliśmy tutaj.

Należy również pamiętać, iż zarówno zeszłoroczna obniżka podatku do 9%, jak i zapowiedziane właśnie wprowadzenie modelu estońskiego, dotyczą jedynie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Oznacza to, że preferencjami podatkowymi objęte są jedynie firmy działające w formie spółek kapitałowych (spółki akcyjne i spółki z o.o.). Zmiany te natomiast nie objęły i w najbliższym czasie nie obejmą podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Oznacza to, że działalności gospodarcze prowadzone przez osoby fizyczne wciąż będą rozliczać się tak jak do tej pory, tj. według liniowej stawki PIT w wysokości 19% lub według stawek progresywnych 17% i 32%. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w prosty sposób zamienić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o., kliknij tutaj.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Będą dopłaty do czynszu
  Koronawirus: Ruszyły bezzwrotne dotacje dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?