Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będzie zerowy podatek dla małych firm

 

19/11/2019

0-procent

Premier Morawiecki zapowiedział właśnie obniżenie podatku dochodowego dla małych firm do poziomu... 0%.

 



W wygłoszonym dzisiaj exposé, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dalsze obniżanie podatku dochodowego dla najmniejszych firm. Zgodnie z zapowiedzią premiera, w Polsce zostanie wprowadzony model estoński, w którym reinwestowane zyski nie podlegają opodatkowaniu:

"Przebudujemy dalej system podatków. Wprowadzimy kolejne ulgi dla mniejszych przedsiębiorców. Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm."


Na czym polega wspomniany "model estoński"? W Estonii od wielu lat funkcjonuje system, w którym podatek dochodowy od osób prawnych pobierany jest nie w momencie wypracowania przez firmę zysku, lecz dopiero w momencie wypłaty dywidendy. Oznacza to, że zyski reinwestowane (czyli zyski osiągnięte, ale niewypłacone wspólnikom) w ogóle nie podlegają opodatkowaniu. Stawka CIT w wysokości 0% obowiązuje tak długo, jak długo zyski nie są "wyprowadzane" ze spółki w postaci dywidendy. System taki stanowi zatem motywację do pozostawienia środków finansowych w spółce i ciągłego ich inwestowania w rozwój przedsiębiorstwa.

Co ciekawe, zastosowanie modelu estońskiego w Polsce spowoduje, iż polski system podatkowy stanie się bardziej atrakcyjny nawet od jego estońskiego pierwowzoru. W Estonii bowiem, w momencie wypłacenia dywidendy spółka zobowiązana jest zapłacić podatek CIT w wysokości 20%. W Polsce zaś stawka CIT dla mikro i małych firm wynosi zaledwie 9%.

Przypomnijmy, że proces obniżania podatku CIT rozpoczął się w roku 2017, kiedy to rząd Beaty Szydło obniżył stawkę CIT dla małych firm z 19% do poziomu 15% (pisaliśmy o tym tutaj).

Dwa lata później miała miejsce kolejna obniżka, kiedy to poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego doprowadził do obniżki CIT z 15% do poziomu 9% (zobacz szczegóły). W tym samym roku, zmianie uległy również limity uprawniające do korzystania z niższej stawki CIT. O tym, kto może korzystać z obniżonego podatku, pisaliśmy tutaj.

Należy również pamiętać, iż zarówno zeszłoroczna obniżka podatku do 9%, jak i zapowiedziane właśnie wprowadzenie modelu estońskiego, dotyczą jedynie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Oznacza to, że preferencjami podatkowymi objęte są jedynie firmy działające w formie spółek kapitałowych (spółki akcyjne i spółki z o.o.). Zmiany te natomiast nie objęły i w najbliższym czasie nie obejmą podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Oznacza to, że działalności gospodarcze prowadzone przez osoby fizyczne wciąż będą rozliczać się tak jak do tej pory, tj. według liniowej stawki PIT w wysokości 19% lub według stawek progresywnych 17% i 32%. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w prosty sposób zamienić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o., kliknij tutaj

Zobacz również:  Jak zamienić PIT na CIT?
  Nowa skala podatkowa weszła w życie
  Samochód na firmę wrzucimy w koszty w 100%
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?