Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Podatek dochodowy spadnie do 9%. Ale nie dla wszystkich.

 

17/04/2018

urzad-skarbowy-very-big

Premier Morawiecki zapowiedział kolejną obniżkę podatku dochodowego dla najmniejszych spółek. W zeszłym roku stawka CIT spadła z 19% do 15%. Teraz ma być obniżona do poziomu zaledwie... 9%.

 Przypomnijmy, że od stycznia 2017 roku obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie których stawka CIT dla części firm obniżona została z 19% do 15%.

Z obniżonej stawki CIT mogą korzystać firmy, które posiadają status tzw. "małego podatnika". Status ten przysługuje podmiotom, których roczny obrót nie przekracza kwoty 1,2 mln EUR. W przeliczeniu na złotówki, wartość ta odpowiada kwocie ok. 5 mln zł.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawionymi w sobotę na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, rząd zamierza kontynuować proces obniżania stawek podatku CIT dla małych spółek. Według zapowiedzi premiera Morawieckiego, obecna stawka w wysokości 15% ma bowiem zostać obniżona do poziomu zaledwie... 9%.


Po wprowadzeniu obniżki, nowa stawka CIT będzie jedną z najniższych w Europie (niższa stawka CIT obowiązuje jedynie w Estonii - wynosi 0%, ale tylko dla reinwestowanych zysków).

Warto również nadmienić, iż od 2019 roku znacznie poszerzy się krąg firm, które będą mogły skorzystać z niższej stawki CIT. Zapowiadana już w zeszłym roku nowelizacja przepisów zakłada bowiem zwiększenie limitu przychodów, po przekroczeniu którego firma traci status "małego podatnika". Limit ten wynoszący obecnie 1,2 mln EUR, od 2019 roku ma zostać podwyższony do poziomu aż 2 mln EUR. Oznacza to, że obniżoną stawkę CIT zapłacą wszystkie te spółki, których roczne przychody nie przekroczą kwoty ok. 8,3 mln zł (a nie 5 mln zł jak dotychczas).

 

Małe działalności gospodarcze bez obniżki

Należy pamiętać, iż zarówno zeszłoroczna obniżka podatku z 19% do 15%, jak i zapowiedziana właśnie obniżka do 9%, dotyczą jedynie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Oznacza to, że preferencjami podatkowymi objęte zostały jedynie firmy działające w formie spółek kapitałowych (spółki akcyjne i spółki z o.o.).

Zmiany te natomiast nie objęły i w najbliższym czasie nie obejmą podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Oznacza to, że działalności gospodarcze prowadzone przez osoby fizyczne wciąż będą rozliczać się tak jak do tej pory, tj. według liniowej stawki PIT w wysokości 19% lub według stawek progresywnych 18% i 32%. Zobacz więcej...

Zobacz również:  Jak zarejestrować spółkę z o.o.?
  Półroczne zwolnienie z ZUS już od kwietnia
  Składki ZUS będą uzależnione od przychodu
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?