02/06/2026

Na tę zmianę małe firmy czekają już od trzech lat. Po upływie roku od kolejnej obietnicy złożonej przedsiębiorcom, wciąż nie znamy projektu zmian w przepisach o składce zdrowotnej. Czy i kiedy składka zdrowotna dla firm powróci do poprzednich zasad rozliczania?
Przypomnijmy, że do końca 2021 roku wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce płaciły co miesiąc prostą składkę zdrowotną w stałej, ryczałtowej kwocie. Składka zdrowotna zmieniała się jedynie raz do roku, a jej wartość zależała od przeciętnego wynagrodzenia. Szczegółowe zasady obliczania starej składki zdrowotnej prezentowaliśmy w tym artykule.
W ostatnim roku obowiązywania starej składki zdrowotnej, tj. w roku 2021, miesięczna wysokość składki wynosiła 381 zł (sprawdź szczegóły). Gdyby stare przepisy obowiązywały do dzisiaj, to w 2026 roku każdy przedsiębiorca opłacałby co miesiąc ryczałtową składkę zdrowotną w wysokości 623 zł.
Co ważne jednak, w poprzednim stanie prawnym, znaczna część zapłaconej składki zdrowotnej podlegała dodatkowo odliczeniu od podatku. W rezultacie, przedsiębiorca mógł pomniejszyć należny podatek PIT o kwotę równą 86% zapłaconej składki zdrowotnej. W 2021 roku odliczeniu od podatku podlegała zatem kwota 328 zł (z całej składki 381 zł). W 2026 roku, hipotetyczne odliczenie wyniosłoby już 536 zł (z całej składki 623 zł). W rezultacie, realny koszt składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy wynosiłby mniej niż 100 zł.
Zmiany w składce zdrowotnej
Opisane wyżej zasady uległy całkowitej zmianie w roku 2022. Nowe przepisy zlikwidowały bowiem jedną, ryczałtową składkę zdrowotną i wprowadziły zasady znane nam obecnie. I tak, przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej płacą składkę w wysokości 9% dochodu, liniowcy 4,9% dochodu, a ryczałtowcy - w zależności od progu przychodowego - jedną z trzech stawek ryczałtowych: 498 zł, 830 zł lub 1495 zł (sprawdź szczegóły).
Jednocześnie, zlikwidowana została możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. W zamian, wprowadzone zostały częściowe odliczenia od przychodu lub od dochodu, według zasad opisanych tutaj.
Nowa władza obiecuje stare zasady
Jedną z kluczowych obietnic wyborczych złożonych polskim przedsiębiorcom w 2023 roku było przywrócenie rozliczeń składki zdrowotnej na zasadach obowiązujących przed rokiem 2022. Obietnicę taką złożyły niemal wszystkie partie wchodzące w skład obecnej koalicji rządzącej. Szczegółowo na temat obietnic składanych przed wyborami w zakresie składki zdrowotnej pisaliśmy w tym artykule.
Na projekt ustawy w tej sprawie przedsiębiorcy czekali niemal dwa lata. Ostatecznie, ustawa uchwalona została w szczycie kampanii prezydenckiej w 2025 roku. Zawetowanie ustawy przez ówczesnego Prezydenta Andrzeja Dudę spowodowało jednak, że przepisy nie weszły w życie. Wywołało to falę oburzenia ze strony rządowej i natychmiastową zapowiedź Premiera o ponownej próbie przeforsowania nowych przepisów.
W kwietniu 2025 roku Premier Donald Tusk zapowiedział, że pomimo weta, rząd złoży nowy projekt ustawy obniżającej składkę zdrowotną, zaraz po wyborach prezydenckich.
Od tamtej chwili minął ponad rok, a temat obniżki składki zdrowotnej dla firm całkowicie zniknął z agendy rządowej. Parlament nie podjął próby odrzucenia weta Prezydenta. Nie zgłosił też nowego projektu ustawy w nowych uwarunkowaniach politycznych. Dlaczego temat nie jest podnoszony, a składka zdrowotna do tej pory nie została obniżona?
Przypomnijmy, iż w przypadku innych ustaw, zapał rządu do forsowania swoich przepisów wygląda zupełnie inaczej. Głośna ostatnio ustawa o kryptowalutach, zawetowana przez Prezydenta, została ponownie uchwalona przez Sejm i ponownie przedłożona do podpisu głowie państwa. Ale to nie koniec. Kolejne weto w tej sprawie nie zraziło bowiem rządu do uchwalenia tej samej ustawy po raz trzeci. I po raz trzeci do przedłożenia jej Prezydentowi. Mało tego, po każdym takim wecie, rząd próbował jeszcze głosowania nad odrzuceniem weta przez Parlament, wykorzystując wszystkie możliwe ścieżki legislacyjne w celu uchwalenia forsowanych przez siebie przepisów.
Dlaczego zatem ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej traktowana jest w sposób całkowicie odmienny? Dlaczego Parlament nigdy nie próbował odrzucić weta poprzedniego Prezydenta? Dlaczego nowy Prezydent nigdy nie otrzymał podobnej ustawy do podpisu? Dlaczego wreszcie, po ponad roku od złożenia kolejnej obietnicy w tej sprawie, żadne nowe przepisy w ogóle nie trafiły pod obrady Sejmu? I co takiego powoduje, że temat obniżenia składki zdrowotnej pojawia się jedynie podczas kampanii wyborczych, a zaraz po ich zakończeniu chowany jest głęboko do szuflady?
| Zobacz również: | Małe firmy z dofinansowaniem do składek ZUS |
| Zwolnienie ze składki zdrowotnej w 2026 roku | |
| Rząd dopłaci do składek ZUS. Artystom. | |