Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Banki zawieszają spłaty rat kredytów

 

17/03/2020

5-zl-2-quart-big

Z powodu epidemii koronawirusa, kolejne polskie banki zawieszają obowiązek spłaty rat kredytów. Nawet na pół roku. W kilku bankach spłaty rat możemy zawiesić już teraz.

 O tym, co prawdopodobnie wydarzy się w polskiej gospodarce już w najbliższych dniach, możemy dowiedzieć się, obserwując rozwój wydarzeń we Włoszech. Miliony ludzi zamknięte w domach, pozamykane firmy, przestój w pracy i... brak dochodów. A to wszystko w sytuacji, gdy na milionach ludzi ciąży obowiązek regulowania sztywnych wydatków, takich jak składki ZUS czy raty kredytów.

We Włoszech, zobowiązania ludności wobec banków uregulowane zostały ustawą. Przyjęte w zeszłym tygodniu przepisy wstrzymują bowiem spłaty rat kredytów hipotecznych na okres aż 18 miesięcy.


W Polsce sytuacja rozwinęła się jednak inaczej. Politycy zaapelowali bowiem do sektora bankowego, aby ten dobrowolnie wprowadził rozwiązania umożliwiające zawieszenie spłat rat kredytów w okresie epidemii.

Najpierw z apelem do banków wyszła Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz, która zaapelowała o wprowadzenie wakacji kredytowych na okres do 3 miesięcy. Następnie, podobny apel wystosował do sektora bankowego Prezydent Andrzej Duda:

"Zwróciłem się do przedstawicieli sektora bankowego z prośbą o stworzenie warunków umożliwiających zawieszenie spłacania kredytów dla osób fizycznych i firm na okres 3 do 6 miesięcy."

Szybko okazało się, iż pójście drogą włoską i wprowadzanie rozwiązań ustawowych w Polsce prawdopodobnie nie będzie konieczne, gdyż już 16 marca Związek Banków Polskich wydał komunikat, w którym poinformował, iż:

"Banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy."

Zgodnie z zapewnieniami ZBP, zawieszenie spłaty rat będzie dotyczyć kredytów mieszkaniowych oraz kredytów gotówkowych, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców.

Na szczegółowe rozwiązania nie trzeba było długo czekać. Pierwszy bank przedstawił bowiem szczegóły jeszcze tego samego dnia. W mBanku, bo o nim mowa, wszyscy kredytobiorcy będą mogli wstrzymać spłatę raty (a konkretnie, jej części kapitałowej) aż na 6 miesięcy. mBank zdecydował się więc na rozwiązanie znacznie dalej idące, niż wynikało to z zaleceń ZBP. W tym banku wnioski o zawieszenie rat można składać już teraz, drogą elektroniczną. Wakacje kredytowe przyznawane są bezpłatnie każdemu, kto o nie zawnioskuje.

Kolejnymi bankami, które zareagowały w dniu dzisiejszym, są PKO BP, Pekao i Raiffeisen Bank. W tym przypadku jednak, raty mogą być zawieszone jedynie na 3 miesiące.

Kolejne banki z pewnością ogłoszą swoje decyzje o możliwości zawieszenia rat już w najbliższych godzinach. Kredytobiorcy zainteresowani odroczeniem płatności rat powinni zatem na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez swoje banki.

Zobacz również:  Jak uniknąć wysokich składek ZUS?
  Koronawirus: ZUS zawiesza płatności składek
  Koronawirus: ZUS wypłaci zasiłki rodzicom
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?