Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą dopłaty do czynszu

 

10/04/2018

5-zl-duze

Już od przyszłego roku państwo dopłaci do czynszów w wynajmowanych mieszkaniach. Dopłaty wyniosą kilkaset złotych miesięcznie. Z nowego programu może skorzystać nawet 6 mln rodzin.

 Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało projekt Ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Projekt ustawy przewiduje, że już od 1 stycznia 2019 roku, państwo zacznie współfinansować koszty czynszów ponoszonych przez osoby będące najemcami mieszkań znajdujących się w nowych lub świeżo wyremontowanych budynkach.

 

Dla kogo dopłaty do czynszu?

Zgodnie z projektem ustawy, dopłaty do czynszu przysługiwać będą każdej osobie fizycznej, która na dzień wnioskowania o dopłatę nie jest właścicielem żadnego domu ani mieszkania.


W uzasadnieniu do projektu ustawy możemy przeczytać, iż dopłaty skierowane będą "do osób, których dochody są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkania gminne, i jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania".

Ministerstwo szacuje, że w podobnej sytuacji jest ok. 40% społeczeństwa (czyli ok. 6 mln gospodarstw domowych), w tym głównie osoby młode, rozpoczynające dopiero karierę zawodową.

Dodatkowym warunkiem uzyskania dopłaty będzie zatem spełnienie kryterium dochodowego. Dopłata przysługiwać będzie bowiem jedynie w przypadku, gdy średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego nie przekracza ustalonego w ustawie limitu. Zgodnie z ustawą, limit ten będzie wynosić:

  • dla gospodarstwa jednoosobowego - 60% przeciętnego wynagrodzenia,
  • dla gospodarstw z większą liczbą osób - limit zwiększa się o dodatkowe 30 p.p. na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.

Dla przykładu, 4-osobowa rodzina uzyska rządową dopłatę do czynszu w sytuacji, gdy łączny dochód rodziny nie przekracza 150% przeciętnego wynagrodzenia. Na dzień dzisiejszy limit taki odpowiadałby kwocie 6407,26 zł brutto.

 

Ile wyniesie dopłata do czynszu?

Zgodnie z zapisami ustawy, wysokość dopłaty do czynszu będzie zależeć m.in. od powierzchni najmowanego mieszkania, liczby osób w rodzinie oraz tzw. średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia obowiązującego dla danej gminy.

Dla przykładu 4-osobowa rodzina z Warszawy, która wynajmuje mieszkanie o powierzchni 65 m2, otrzyma miesięczną dopłatę w wysokości 561 zł. Taka sama rodzina wynajmująca mieszkanie w Łodzi otrzymałaby zaś 370 zł.

Dopłaty do czynszu wypłacane będą przez okres 9 lat, przy czym wysokość dopłaty będzie maleć o 1/3 wartości po upływie każdego 3-letniego okresu.

Dopłaty będą udzielane tylko w przypadku, gdy wynajmowane mieszkanie służyć będzie zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych najemcy. Przepisy ustawy wprowadzają również zakaz podnajmowania takich mieszkań.

Ministerstwo Rozwoju przewiduje, że w ciągu najbliższych 10 lat na dopłaty do czynszów budżet państwa wyda ok. 16 mld zł. Zgodnie z założeniami ustawy, pierwsze dopłaty mają zostać wypłacone już w styczniu 2019 roku.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Wielka kontrola plików JPK
  Półroczne zwolnienie z ZUS wchodzi w życie
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?