Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą dopłaty do kredytów

 

12/04/2022

5-zl-2-quart-big

Rząd zamierza wprowadzić dopłaty dla kredytobiorców oraz zamrozić marże kredytowe. Ma to być odpowiedź na rosnące stopy procentowe i wynikający z tego wzrost obciążeń kredytowych Polaków.

 



W zeszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podwyższyła stopy procentowe. Była to już siódma z kolei podwyżka stóp procentowych w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Przypomnijmy, że każdorazowy wzrost stóp procentowych przekłada się na wzrost stawki WIBOR - a co za tym idzie - na wzrost oprocentowania kredytów i wyższe obciążenia ratami.

Od października 2021 roku główna stopa referencyjna NBP wzrosła z 0,1% do poziomu aż 4,5%. Tak znaczny wzrost stóp procentowych przełożył się na gigantyczny wręcz wzrost obciążeń kredytowych w bardzo krótkim czasie. W ciągu pół roku miesięczna rata przeciętnego kredytu mieszkaniowego wzrosła bowiem średnio aż o 700-800 zł.


A to prawdodpodobnie jeszcze nie koniec serii podwyżek. Inflacja w marcu wyniosła bowiem aż 10,9%, co oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej będzie zdeterminowana w kierunku kolejnych podwyżek stóp procentowych.

 

Rząd szykuje dopłaty do kredytów

Szalejąca inflacja połączona z ogromnym wzrostem obciążeń kredytowych Polaków mogłyby wkrótce doprowadzić do fali upadłości konsumenckich. Dlatego już w najbliższych dniach rząd zamierza ogłosić programy pomocowe dla kredytobiorców.

Na dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ujawnił, iż rząd pracuje nad mechanizmami wsparcia dla kredytobiorców:

"Pracujemy z szefem Komisji Nadzoru Finansowego i prezesem NBP nad tym, żeby z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można było skorzystać w sposób realny. Planujemy także inne działania, które mam nadzieję doprowadzą do tego, żeby te rosnące stopy procentowe zostały zamortyzowane."

Jak informuje RMF, rząd rozważa wprowadzenie dwóch mechanizmów pomocowych. Pierwszy z nich miałby przyjąć formę dopłat dla kredytobiorców. Dopłaty do kredytów miałyby być wypłacane z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i mogłyby przyjąć jedną z dwóch form. W wersji minimum dopłata wypłacana byłaby w formie wieloletniej, niskooprocentowanej pożyczki na spłatę rat. W wersji maksimum rząd rozważa jednak także całkowicie bezzwrotną dopłatę, której koszt pokrywany byłby z państwowego funduszu.

Druga forma wsparcia rozważana przez rząd ma polegać na ograniczeniu marż kredytowych. Rozwiązanie to sprowadziłoby się zatem do ustawowego wymuszenia na bankach podzielenia się ich zyskami z kredytobiorcą, poprzez wymuszenie obniżenia marży kredytowej zapisanej w umowie.

Według nieoficjalnych informacji, obie formy wsparcia przewidziane będą dla osób, które spełnią określone kryteria dochodowe. Zarówno dopłaty, jak i obniżone marże prawdopodobnie przysługiwać będą bowiem jedynie mniej zarabiającym kredytobiorcom.

O tym, jakie progi dochodowe decydować będą o przyznaniu pomocy kredytowej, dowiemy się po oficjalnej publikacji projektu nowych przepisów. Projekt zostanie przedstawiony przez rząd prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Ponowny wybór formy opodatkowania na 2022 rok
  Bezzwrotne dotacje dla firm w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?