Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą dopłaty do rachunków za prąd

 

20/11/2018

5-zl-duze

Minister Energii zapowiedział, że rząd w całości zrekompensuje podwyżki cen prądu w 2019 roku. Dopłaty do rachunków za prąd otrzymają już od stycznia wszystkie gospodarstwa domowe, niezależnie od osiąganego dochodu.

 Dostawcy energii elektrycznej zapowiedzieli drastyczne podwyżki cen w 2019 roku. Z wniosków złożonych do Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że niektórzy z dostawców planują wzrost cen energii od stycznia nawet o 30%.

Minister Energii, komentując zapowiedzi dostawców,  uznał wzrost cen za „niesłuszny”, ponieważ nie został on podyktowany żadnymi uwarunkowaniami zewnętrznymi (takimi jak wzrost cen paliw), a wynika jedynie ze wzrostu cen uprawnień do emisji CO2.


Choć zapowiedziane podwyżki muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki, to jednak już teraz Ministerstwo Energii zapowiedziało, że gdyby miało do nich dojść, rząd w 100% zrekompensuje wzrost cen energii dla gospodarstw domowych.

Jak podaje PAP, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski powiedział dziś na konferencji prasowej, iż:

"Gospodarstwom domowym planujemy zrekompensować 100% wzrostu ceny energii. (...) Praktycznie ma to wyglądać tak, że rachunek się nie zmieni, rozliczenia będą dokonywać dostawcy. To będą dopłaty, które zostaną ujęte w budżecie. Powstanie fundusz, z którego to będzie rozliczane. Rachunek się nie zmieni, odbiorca dostanie taki sam rachunek, zapłaci tyle samo."

Już kilka dni wcześniej minister energii zapowiadał rekompensaty, ale jedynie dla wzrostu cen w wysokości powyżej 5%. Ponadto, według wcześniejszych wypowiedzi, rekompensatami miałyby zostać objęte jedynie osoby osiągające dochody poniżej progu podatkowego, czyli poniżej 85 tys. zł rocznie.

Zgodnie z dzisiejszą zapowiedzią ministra, rekompensatami zostaną jednak objęte wszystkie gospodarstwa domowe, niezależnie od osiąganego dochodu:

"Koszt administracyjny związany z wdrożeniem takiego systemu okazał się zbyt duży. (...) Dlatego będzie to dotyczyć wszystkich gospodarstw domowych, niezależnie od dochodu."

Dopłatami ma zostać objęta energia elektryczna nabywana przez gospodarstwa domowe, począwszy od stycznia 2019 roku. 

Zobacz również:  Składki ZUS na 2019 rok
  Koniec z rocznymi deklaracjami PIT
  Wyższy limit dla amortyzacji firmowych aut
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?