Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Bon energetyczny. Kto otrzyma dopłaty do prądu?

 

05/11/2021

5-zl-2-quart-big

Kilka milionów Polaków otrzymywać będzie od stycznia tzw. bon energetyczny. Formalnie będzie to dopłata do rachunków za drożejącą energię, gaz i benzynę. W praktyce, pieniądze z bonu będzie można przeznaczyć na dowolny cel.

 Ministerstwo Finansów poinformowało, iż zakończyło prace nad projektem przepisów dotyczących wypłaty rekompensat dla osób zagrożonych tzw. ubóstwem energetycznym. Zgodnie z nowymi przepisami, rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i benzyny mają zostać zrekompensowane w postaci dopłat dla wybranych grup konsumentów.

Wiceminister finansów, Piotr Patkowski ujawnił, że rekompensaty wypłacane będą w postaci bonu energetycznego. Środki przekazywane przez rząd w ramach bonu nie będą musiały być jednak wydatkowane na określone cele. Posiadacz bonu energetycznego sam zdecyduje bowiem, na co przeznaczyć otrzymane pieniądze.

"To będzie bon energetyczny, którego celem jest zamortyzowanie wzrostu cen ciepła, gazu i benzyny. Nie będziemy wiązać Polaków celem, na jaki mają przeznaczyć te środki, tylko przekażemy Polakom bony, a oni zdecydują, na co te środki przeznaczyć."


Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów, bony energetyczne wypłacane będą już od stycznia 2022 roku. Kwota bonu przekazywana będzie uprawnionym osobom każdego miesiąca, a jego kwota zależeć będzie od wielkości gospodarstwa domowego.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów, w początkowej fazie bonem energetycznym objętych zostanie ok. 1 milion gospodarstw domowych (czyli kilka milionów Polaków) a rząd przeznaczy na ten cel ok. 1,5 mld zł.

Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że krąg osób uprawnionych do bonu zostanie wkrótce rozszerzony, a kwota pomocy wzrośnie do 3 mld zł. Ostatecznie więc, rządowymi dopłatami w ramach bonu energetycznego objętych zostanie ok. 2 mln gospodarstw domowych.

 

Dla kogo bon energetyczny?

Z informacji rządowych ujawnianych już wcześniej wynikało, że rekompensaty przysługiwać będą przynajmniej kilku grupom osób, tj.:

  • osoby, które pobierają dodatek mieszkaniowy, zasiłek stały lub zasiłek okresowy,
  • emeryci i renciści ze świadczeniem równym minimalnej emeryturze lub świadczeniem poniżej tej kwoty,
  • posiadacze Karty Dużej Rodziny mieszczący się w pierwszym progu podatkowym, wychowujący obecnie przynajmniej trójkę dzieci,
  • osoby z najniższymi dochodami, tj. z dochodami poniżej 1250 zł na osobę w gospodarstwie domowym.

Wymienione powyżej grupy osób wskazywane były jako beneficjenci nowych dopłat już na początku dyskusji o rekompensatach. Ujawnione przez Ministerstwo Finansów informacje o znacznym poszerzeniu grupy beneficjentów mogą jednak wskazywać, że lista ta ulegnie wkrótce istotnemu wydłużeniu.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że ostateczne kryteria uprawniające do otrzymania bonu energetycznego zostaną opublikowane w ciągu najbliższych dni. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Ulga dla klasy średniej również dla przedsiębiorców
  Nowa ulga dla rodzin to aż 230 tys. kwoty wolnej od podatku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?