Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Co piąty Polak na państwowej posadzie

 

28/07/2014

(01/08/2012)

urzad

Ponad 20% pracujących Polaków zatrudnionych jest na państwowych posadach. Kto finansuje ich pensje?

 

 W I kwartale 2014 roku zatrudnienie w sektorze publicznym wyniosło ponad 3,02 mln osób. Stanowiło to 20% ogółu pracujących Polaków. Największe zatrudnienie w sektorze państwowym odnotowano w następujących działach:

- Administracja publiczna i obrona narodowa
- 636 tys. osób
 
- Opieka zdrowotna i pomoc społeczna
- 528 tys. osób
 
- Edukacja - 960 tys. osób  

Co prawda na przestrzeni ostatnich lat, zatrudnienie w sektorze państwowym nieznacznie spada, ale nie jest to bynajmniej efekt redukcji zatrudnienia wśród urzędników. Tych stale przybywa. W latach 2007-2011 liczba urzędników w Polsce zwiększyła się o 90 tys. osób.

Nieznaczny spadek zatrudnienia w sektorze publicznym ogółem wynika bowiem tylko i wyłącznie ze zmniejszenia zatrudnienia w... państwowym przemyśle. Pozostałe działy sektora publicznego notują niezmiennie stałe zatrudnienie lub jego ciągły wzrost.

Kto finansuje pensje pracowników na państwowych posadach? Odpowiedź wydaje się chyba oczywista. Wyłączając pensje pracowników państwowych przedsiębiorstw, które (miejmy nadzieję) zarabiają same na siebie, pozostałe prawie 3 mln etatów finansowane są z budżetu państwa, a więc z naszych podatków. Wychodzi więc na to, iż czterech pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym zrzuca się co miesiąc na pensję jednego pracownika zatrudnionego na państwowej posadzie.

W tym miejscu należy przypomnieć, iż średnia pensja brutto w sektorze prywatnym wynosi 3542 zł, natomiast w sektorze państwowym aż 4684 zł. Pracownik na państwowej posadzie zarabia więc średnio o 32% (o 1142 zł) więcej niż pracownik w sektorze prywatnym.

To jednak nie wszystko. Co miesiąc zrzucamy się bowiem nie tylko na pensje pracowników budżetówki, ale również (poprzez składki ZUS odciągane z naszych pensji) na emerytury dla 5 mln osób oraz renty dla prawie 2,5 mln osób. Do tego dochodzi ponad 2 mln bezrobotnych.

Podsumujmy. Łączna liczba zatrudnionych w Polsce wynosi 16 mln osób. Z tego w sektorze prywatnym niecałe 13 mln osób. Te 13 mln osób finansuje swoją pracą pensje i zasiłki dla:

  • 3 mln osób zatrudnionych w sektorze publicznym
  • 5 mln emerytów
  • 2,5 mln rencistów
  • 2,1 mln bezrobotnych

Czyli łącznie dla następnych 13 mln osób. Jeśli zatem pracujesz w sektorze prywatnym, owoce Twojej pracy dzielone są na dwie części. Ty dostajesz jedynie połowę swojej pensji. Druga połowa wędruje natomiast do beneficjentów państwa.  

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Prowokacje skarbówki
  Czarna lista fiskusa
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?