Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Deficyt budżetu państwa najniższy od 7 lat

 

21/09/2016

monety-wzrost

Deficyt budżetu państwa po 8 miesiącach wyniósł zaledwie 15 mld zł i był dwukrotnie niższy niż zakładano. Pomimo ogromnych wydatków socjalnych, jest to najniższy deficyt budżetowy od 7 lat.

 Przypomnijmy, iż budżet państwa na rok 2016, w momencie jego ogłoszenia, spotkał się z falą ostrej krytyki. Pierwszy budżet autorstwa nowego Ministra Finansów Pawła Szałamachy zakładał bowiem nową kategorię wydatków w postaci 22 mld zł przeznaczonych na program 500+. To zaś skutkowało założeniem w postaci rekordowo wysokiego deficytu budżetowego, który miał wynieść aż 54,7 mld zł. Jakby tego było mało, polityczni oponenci twierdzili, iż budżet w takiej postaci jest nierealny, a deficyt w rzeczywistości okaże się i tak o wiele wyższy.

W tym tygodniu poznaliśmy dane dotyczące rzeczywistego wykonania budżetu. Rzeczywistość może zaskakiwać...

Ministerstwo Finansów podało dane z wykonania budżetu za pierwszych 8 miesięcy 2016 roku. Według założonego na początku roku harmonogramu, deficyt po sierpniu miał wynieść 29,2 mld zł. W rzeczywistości wyniósł zaledwie... 14,9 mld zł. Okazał się więc dwukrotnie niższy niż zakładano. W rezultacie, po upływie 2/3 roku, deficyt wynosi zaledwie 27% planowanej na koniec roku wartości.

Dla porównania, rok wcześniej, po sierpniu 2015 roku deficyt wyniósł aż 25,9 mld zł, tj. o 11 mld zł więcej. Okazało się również, iż tegoroczny deficyt jest najniższym deficytem budżetowym po sierpniu, biorąc pod uwagę ostatnie 7 lat.

 

deficyt-2016-7-lat

Źródło: mBank Research

 

Do tak niskiego deficytu przyczyniły się zarówno wydatki (niższe o 5 mld zł od planowanych), jak i dochody (wyższe o 9 mld zł od planowanych). Dochody zrealizowano na poziomie 68% rocznego planu, wydatki zaś jedynie w 62%.

Dochody budżetu państwa okazały się wyższe aż o 15% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Znacząco, bo aż o 7,4% wzrosły dochody podatkowe. Co ciekawe, wzrosty odnotowano we wszystkich kategoriach podatków. I tak:

  • dochody z podatku VAT były wyższe o 7,4% (wzrost o 5,9 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego wyższe o 5,1% (wzrost o 2,1 mld zł),
  • dochody z podatku PIT wyższe o 7,7% (wzrost o 2,2 mld zł),
  • dochody z podatku CIT wyższe o 2,5% (wzrost o 0,4 mld zł).

Najniższy od lat deficyt budżetowy może zaskakiwać tym bardziej, że jak wspomnieliśmy na wstępie, budżet wziął na siebie finansowanie kosztownych programów socjalnych, takich jak świadczenia wychowawcze 500+ czy też program darmowych leków dla seniorów.  

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  ZUS zwolni tysiące pracowników
  Emerytura minimalna wzrośnie o 13%
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?