Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą 2 miliardy złotych na podwyżki dla urzędników. Skąd? Z podwyżki podatków.

 

06/10/2015

urzad-duzy

"Bo Polacy zgodzili się zacisnąć pasa" - tak premier Kopacz uzasadniła podwyżki podatków, które przeznaczone zostaną na... podwyżki wynagrodzeń dla urzędników.

 



W wywiadzie dla GW Premier Ewa Kopacz odniosła się m.in. do kwestii podatkowych. Wywiad rozpoczęła mocnym akcentem, stwierdzając, iż:

"Nasze propozycje zawsze szły w kierunku uproszczenia podatków."

W dalszej części wywiadu pani premier tłumaczyła się z podwyżki podatku VAT wprowadzonej w 2011 roku:

"Musieliśmy powiedzieć: dzisiaj musi być gorzej, zaciskamy pasa, by za chwilę było lepiej."

Na koniec jednak zdradziła, na co przeznaczone zostaną efekty tego wieloletniego zaciskania pasa:

"Dzięki temu, że Polacy zgodzili się zacisnąć pasa, mogłam zapisać w przyszłorocznym budżecie 2 miliardy na podwyżki w sferze budżetowej."

Z dalszej części wywiadu, niestety, nie dowiedzieliśmy się, w jaki sposób pani premier zbierała od Polaków deklaracje o chęci "zaciskania pasa" ani też tego, ile takich deklaracji udało jej się zebrać. W każdym razie wiemy już, że wyraziliśmy na to zgodę. I kropka.

Ważniejsze jest jednak co innego. Okazało się bowiem po raz kolejny, iż podwyżki podatków nie są przeznaczane na wspieranie realnej gospodarki, lecz są konsumowane przez aparat urzędniczy. Pieniądze odebrane zwykłym Polakom ostatecznie trafiają bowiem, poprzez budżet państwa, do kieszeni urzędników. A potrzeby w tym zakresie są znaczne. Przypomnijmy, iż w ciągu zaledwie kilku lat, w polskiej administracji przybyło prawie 100 tysięcy nowych urzędników (szczegóły tutaj).

Przypomnijmy również, iż przeciętna pensja urzędnika państwowego jest, już obecnie, aż o 42% wyższa od przeciętnej pensji osoby zatrudnionej w sektorze prywatnym (pisaliśmy o tym tutaj). I oto nagle okazuje się, że to nasze zaciskanie pasa mamy znosić tylko po to, aby osłodzić życie... tym właśnie państwowym urzędnikom.

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Składki ZUS na rok 2016
  Biurokracja w Polsce największa od 1918 roku
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?