Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Małe firmy nie będą karane za błędy. Rząd szykuje spore zmiany w prawie.

 

26/03/2019

urzad-skarbowy-very-big

Nowe przepisy zakładają, że przedsiębiorca wpisany do CEIDG nie będzie karany za błędy w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.

 



Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiedziało wprowadzenie tzw. "Pakietu Przyjazne Prawo", na który składa się ponad 70 różnych ułatwień dla biznesu. W zeszłym tygodniu pisaliśmy już o jednym z takich rozwiązań, tj. o objęciu pełną ochroną konsumencką zakupów dokonywanych w ramach działalności gospodarczej. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

Kolejną zmianą ogłoszoną przez ministerstwo w ramach pakietu jest tzw. prawo do popełnienia błędu. Będzie to całkowicie nowa instytucja w polskim systemie prawnym, która polegać będzie na tym, że nowy przedsiębiorca nie będzie podlegał karze, w przypadku naruszenia przepisów związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. Popełnienie błędu w danym obszarze działalności będzie wiązać się jedynie z pouczeniem ze strony urzędu.


W komunikacie opublikowanym na stronach ministerstwa możemy przeczytać, iż:

"Prawo do popełnienia błędu (...) opiera się na przekonaniu, że większość naruszeń, które popełniają początkujący przedsiębiorcy, nie wynika ze złej woli, lecz ma raczej charakter nieintencjonalnych omyłek."

Resort Przedsiębiorczości poinformował również, że w przypadku naruszenia przepisów związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, przedsiębiorca nie będzie podlegał karze pod warunkiem, że stwierdzone naruszenie zostanie usunięte w wyznaczonym przez organ terminie.

Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z prawa do błędu jedynie w dwóch przypadkach: w sytuacji popełnienia tych samych naruszeń po raz kolejny oraz w przypadku rażącego naruszenia prawa.

Zgodne z projektem, prawo do błędu będzie przysługiwać wyłącznie przedsiębiorcom wpisanym do CEIDG, a więc jedynie osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Przywilej ten przysługiwać będzie przez okres jednego roku od dnia podjęcia działalności gospodarczej po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

Analogiczne przepisy funkcjonują już we Francji i na Litwie. Ministerstwo szacuje, że po wprowadzeniu nowego rozwiązania w Polsce, każdego roku skorzysta z niego ok. 300 tys. przedsiębiorców. O innych ułatwieniach dla firm szykowanych przez ministerstwo pisaliśmy tutaj.  

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Składki ZUS na 2019 rok
  Niższa stawka PIT również dla małych firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?