Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nie tylko do węgla. Dopłata będzie dla każdego.

 

11/08/2022

5-zl-2-quart-big

Dopłaty w wysokości 3000 zł przysługiwać będą nie tylko w przypadku ogrzewania węglem. Rząd dopłaci również wszystkim pozostałym gospodarstwom. Będą dopłaty na pellet, drewno, olej, gaz a nawet... centralne ogrzewanie w blokach.

 Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Sejm ostatecznie uchwalił tzw. dodatek węglowy. Dopłata w wysokości 3000 zł przysługiwać będzie wszystkim tym gospodarstwom domowym, w których główne źródło ogrzewania zasilane jest węglem kamiennym, a także jego pochodnymi, w tym m.in. ekogroszkiem.

Dodatek węglowy sfinansowany zostanie z budżetu państwa, ale wypłacany będzie za pośrednictwem samorządów. Co istotne, kwota dopłaty nie będzie podlegać żadnemu rozliczeniu. Oznacza to, że kwotę w wysokości 3000 zł w rzeczywistości przeznaczyć będzie można na dowolny cel.

Rosnące w szybkim tempie ceny opału dotknęły jednak nie tylko posiadaczy kotłów na węgiel czy ekogroszek. Od wielu tygodni z tym samym problemem borykają się bowiem właściciele domów ogrzewanych również i innymi rodzajami paliw. A wkrótce problem dotknie również spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, gdzie rosnące koszty ogrzewania w najbliższym czasie znajdą odzwierciedlenie w podwyżkach czynszów.


 

Rząd zapowiada dopłaty dla wszystkich

Rosnące oczekiwania społeczne po uchwaleniu dodatku węglowego spowodowały, iż rząd został postawiony przed koniecznością rozważenia kolejnych dopłat. Dziś wiemy już na pewno, że takie dopłaty już wkrótce staną się faktem.

W dniu dzisiejszym w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia do projektu ustawy, która wprowadza podobne dopłaty również dla osób wykorzystujących do ogrzewania paliwa inne niż węgiel. Co jednak istotne, dopłaty te nie będą wypłacane w jednakowej wysokości. Kwota dodatku będzie bowiem różna, w zależności od wykorzystywanego paliwa.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska już wcześniej sygnalizowało, iż ostateczna kwota dopłaty nie będzie tożsama z dodatkiem węglowym, lecz zależeć będzie od skali wzrostu cen dla konkretnego rodzaju paliwa. Dziś wiemy już, że kwoty dopłat dla poszczególnych rodzajów paliw ustalone zostały na następującym poziomie:

  • 3000 zł - gdy do ogrzewania wykorzystywany jest pellet drzewny
  • 2000 zł - olej opałowy
  • 1000 zł - drewno kawałkowe
  • 500 zł - gaz LPG.

Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, tak i w przypadku innych paliw, dopłata do ogrzewania będzie jednorazowa i nie będzie podlegała rozliczeniu. Oznacza to, że kwota dopłaty będzie mogła zostać przeznaczona na dowolny cel.

Podstawą do otrzymania nowej dopłaty będzie odpowiednie zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, potwierdzające stosowanie jako paliwa odpowiednio pelletu, oleju, drewna lub gazu.

 

Jeszcze wyższe dopłaty dla ciepła systemowego

Dopłaty dla gospodarstw indywidualnych to jednak nie koniec. Rząd przewidział bowiem pomoc finansową również dla tych osób, które korzystają z ciepła systemowego, a więc przede wszystkim z centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych. W tym obszarze przewidziane zostały dwa różne mechanizmy.

Pierwszy mechanizm dotyczyć będzie osób, które zaopatrywane są w ciepło przez przedsiębiorstwa energetyczne podlegające regulacjom Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa, w takim przypadku prezes URE ma ograniczyć wzrost taryf na ciepło poprzez zablokowanie podwyżki na poziomie 40% (bez regulacji URE, wzrosty cen mogłyby wynieść nawet kilkaset procent). Różnica między faktycznym wzrostem kosztów przedsiębiorstwa, a taryfą zatwierdzoną przez URE wypłacana będzie w formie rekompensaty z budżetu państwa na rzecz firmy ciepłowniczej.

Drugi mechanizm dotyczyć będzie tych osób, które w ciepło zaopatrywane są przez mniejsze ciepłownie, niepodlegające regulacjom URE.

W takim przypadku, gospodarstwo domowe zmuszone zostanie do poniesienia realnego kosztu ogrzewania uwzględniającego podwyżki. Później jednak osoby takie będą mogły uzyskać rekompensaty adekwatne do wzrostu cen. W tym przypadku kwota dopłaty może wynieść nawet 3900 zł. Dopłaty takie, podobnie jak w przypadku węgla czy pelletu, wypłacane będą przez gminę.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nowe dopłaty mają być wypłacane w okresie od 1 października 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Przedsiębiorca kupi paliwo 10% taniej
  Składki ZUS 2023: Podwyżka jeszcze wyższa
  Bezzwrotne dotacje dla firm w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?