Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe kody PKD od 2025 roku

 

19/09/2024

urzad-skarbowy-very-big

Od Nowego Roku zacznie obowiązywać całkowicie nowa klasyfikacja PKD. Przedsiębiorcy zobowiązani zostaną do dokonania odpowiednich zmian w ewidencjach CEIDG, REGON i KRS.

 



Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to temat znany każdej osobie prowadzącej działalność gospodarczą w Polsce. Podczas rejestrowania firmy, każdy przedsiębiorca zobowiązany był bowiem do określenia rodzaju prowadzonej działalności, poprzez wybranie odpowiednich kodów PKD.

Od kilkunastu lat przedsiębiorców obowiązują kody zawarte w klasyfikacji PKD 2007. Już za niespełna cztery miesiące dotychczasowe kody zastąpione zostaną jednak przez zupełnie nową klasyfikację PKD 2025.

W tym miesiącu opublikowany został projekt nowego rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Rozporządzenie wprowadza zmodyfikowane kody PKD, dostosowane do zmieniających się realiów rynkowych. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, nowe kody PKD 2025 obejmą nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach.


Nie oznacza to jednak, że zmiany w kodach PKD nie obejmą firm działających w tradycyjnych branżach. Zgodnie z komunikatem GUS, zamiana PKD 2007 na PKD 2025 związana jest bowiem także z dostosowaniem polskiej klasyfikacji do klasyfikacji gospodarczych obowiązujących w Unii Europejskiej. W wyniku tego dostosowania, modyfikacjom ulegną niemal wszystkie dotychczasowe kody PKD.

Dla polskich przedsiębiorców, zmiany w rozporządzeniu wiązać się będą z koniecznością przekwalifikowania działalności na nowe kody PKD. Zestawienie nowych kodów PKD dostępne jest na tej stronie.

Zgodnie z treścią rozporządzenia, nowa klasyfikacja PKD zacznie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.

Od tego dnia, nowe kody PKD 2025 stosowane będą obowiązkowo do wszystkich nowo rejestrowanych firm. Od Nowego Roku, nowa klasyfikacja PKD 2025 stosowana będzie obligatoryjnie również w przypadku każdej zmiany rodzaju działalności dokonywanej w bazie CEIDG.

Pozostałe firmy będą mogły skorzystać z okresu przejściowego. Przedsiębiorca, który zarejestrował działalność przed 1 stycznia 2025 roku, będzie mógł nadal stosować stare kody PKD 2007, ale nie dłużej niż przez kolejne 24 miesiące. Samodzielna zmiana kodów możliwa będzie zatem do 31 grudnia 2026 roku.

Po tej dacie, samodzielne dostosowanie kodów do nowej klasyfikacji nie będzie już możliwe. W przypadku braku samodzielnej zmiany, z dniem 1 stycznia 2027 roku nastąpi automatyczne, urzędowe przeklasyfikowanie działalności w bazach CEIDG, REGON oraz KRS na nowe kody PKD 2025.

Rozporządzenie wskazuje również jeden wyjątek. Dla przedsiębiorców, którzy wykonują działalność sklasyfikowaną pod kodem PKD 93.29.Z, okres przejściowy wynosił będzie bowiem tylko 12 miesięcy. Samodzielna zmiana kodów w tym przypadku możliwa będzie zatem jedynie do końca 2025 roku.

Pełne zestawienie nowych kodów PKD dostępne jest na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uniknąć podwyżki składek ZUS?
  Podwyżka ZUS jeszcze większa niż planowano
  Rząd likwiduje ulgę podatkową dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?