05/02/2025
Od Nowego Roku obowiązują całkowicie nowe kody PKD. Część przedsiębiorców już dziś musi zacząć stosować nowe kody działalności, dla innych przewidziane zostały okresy przejściowe.
Przypomnijmy, że przez poprzednich 18 lat polskich przedsiębiorców obowiązywały kody działalności zawarte w klasyfikacji PKD 2007. Od tego roku jednak klasyfikacja ta zastąpiona została przez zupełnie nową klasyfikację PKD 2025.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązywać zaczęło nowe rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Rozporządzenie wprowadza zmodyfikowane kody PKD, dostosowane do zmienionych realiów rynkowych. Nowe kody PKD 2025 odzwierciedlają nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach. Ale nie tylko.
Zmiany w kodach PKD objęły bowiem nie tylko przedsiębiorców działających w nowych branżach, ale również firmy, które działają w dotychczasowych i jak najbardziej tradycyjnych działach gospodarki. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, zamiana PKD 2007 na PKD 2025 związana jest bowiem również z dostosowaniem polskiej klasyfikacji do klasyfikacji gospodarczych obowiązujących w Unii Europejskiej. W wyniku tego dostosowania, modyfikacjom uległy niemal wszystkie dotychczasowe kody PKD.
Dla polskich przedsiębiorców, zmiany w rozporządzeniu wiążą się z koniecznością przekwalifikowania działalności gospodarczej na nowe kody PKD. Zestawienie nowych kodów PKD dostępne jest na tej stronie.
Od 1 stycznia 2025 roku nowe kody PKD 2025 stosowane są już obowiązkowo do wszystkich nowo rejestrowanych firm. Od tego dnia, nowa klasyfikacja PKD 2025 stosowana jest obligatoryjnie również w przypadku firm założonych przed 2025 rokiem, przy każdej zmianie rodzaju działalności dokonywanej w bazie CEIDG. Firmy takie nie mają już zatem możliwości wskazania starych kodów PKD i muszą tym samym zapoznać się z nową klasyfikacją.
Z kolei przedsiębiorcy, którzy w najbliższym czasie nie będą mieli potrzeby dokonywania zmian w CEIDG, będą mogli skorzystać z okresu przejściowego. Przedsiębiorca, który zarejestrował działalność gospodarczą przed 1 stycznia 2025 roku, będzie mógł zatem nadal stosować stare kody PKD 2007, ale nie dłużej niż przez kolejne 24 miesiące. Samodzielna zmiana kodów możliwa będzie zatem do 31 grudnia 2026 roku.
Po tej dacie, samodzielne dostosowanie kodów do nowej klasyfikacji nie będzie już możliwe. W przypadku braku samodzielnej zmiany, z dniem 1 stycznia 2027 roku nastąpi automatyczne, urzędowe przeklasyfikowanie działalności w bazach CEIDG, REGON oraz KRS na nowe kody PKD 2025.
Rozporządzenie wskazuje również jeden wyjątek. Dla przedsiębiorców, którzy wykonują działalność sklasyfikowaną pod kodem PKD 93.29.Z, okres przejściowy wynosi bowiem tylko 12 miesięcy. Samodzielna zmiana kodów w tym przypadku możliwa będzie zatem jedynie do końca 2025 roku.
Czy oznacza to zatem, że przedsiębiorca nie powinien robić nic, czekając na automatyczne przeklasyfikowanie PKD? Eksperci jednoznacznie odradzają takie działanie. Firmy, które samodzielnie dokonają zmian w PKD, mogą bowiem uniknąć dużych problemów w przyszłości. Poleganie na automatycznym systemie zmiany kodów może bowiem w wielu przypadkach skutkować poważnymi błędami i przypisaniem kodów, które nie odzwierciedlają rzeczywistego charakteru działalności.
Pełne zestawienie nowych kodów PKD dostępne jest na tej stronie.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Jak obniżyć składki ZUS w 2025 roku? |
Składka zdrowotna na 2025 rok | |
Ważne zmiany w podatkach i ZUS | |