Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Podatek bankowy spowodował... spadek opłat i prowizji w bankach

 

10/05/2017

coins-up

Po roku obowiązywania tzw. podatku bankowego okazało się, że bankowe opłaty i prowizje... zmalały. Zwiększyła się za to akcja kredytowa, a zyski banków... wzrosły o 25%.

 Przypomnijmy, iż tzw. podatek bankowy obowiązuje w Polsce od lutego 2016 roku. Podatkiem tym objęte zostały przede wszystkim banki i zakłady ubezpieczeń. Podatek bankowy pobierany jest od wysokości aktywów instytucji finansowej i wynosi obecnie 0,0366% w skali miesiąca, co w przybliżeniu daje roczną stopę na poziomie ok. 0,44%.

Wprowadzenie podatku bankowego było jednym z flagowych postulatów PiS w kampanii wyborczej. Pomysł ten spotkał się jednak ze zdecydowanym oporem środowiska bankowego i był szeroko krytykowany przez wielu ekonomistów.

Wprowadzeniu podatku bankowego na początku zeszłego roku towarzyszyły zarzuty, iż podatek ten przyczyni się do osłabienia sektora bankowego, co w konsekwencji miało spowodować spadek zdolności banków do udzielania kredytów.

Ze strony ekonomicznych ekspertów padały również zarzuty o nieliczenie się z klientami banków, którzy - według zapowiedzi ekonomistów - mieli zostać ostatecznie obciążeni kosztami tego podatku. Przewidywano bowiem, iż podatek bankowy zostanie natychmiast przerzucony na klientów banków w postaci zwiększonych opłat i prowizji bankowych.

Po roku obowiązywania podatku bankowego, rzeczywistość okazała się jednak zgoła inna, niż ta kreowana w kasandrycznych wizjach większości ekonomistów. Pierwszy rok podatku bankowego podsumował oficjalnie w wywiadzie dla Polskiego Radia, wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Okazało się, iż w 2016 roku sektor bankowy osiągnął skumulowane zyski w wysokości aż 13,91 mld zł, co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego aż o 24,3%.

Według oficjalnych danych KNF, banki działające w Polsce nie ograniczyły działalności. Stało się wręcz przeciwnie. Wartość udzielonych kredytów wzrosła bowiem aż o 36 mld zł w stosunku do roku poprzedniego.

Co jednak najciekawsze, nie doszło również do prorokowanych podwyżek w tabelach opłat i prowizji. Banki zareagowały bowiem w dokładnie odwrotny sposób. W 2016 roku przychody banków z tytułu opłat i prowizji okazały się bowiem aż o 6% niższe niż rok wcześniej.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Rząd chce likwidacji składki zdrowotnej
  Nowa ulga podatkowa. Na zakup książek.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?