31/07/2024
Nowe przepisy zakładają obciążenie podatkiem małej architektury ogrodowej. Opodatkowane zostałyby zatem m.in. kapliczki i przydrożne krzyże, jak również ogrodowe grille, piaskownice, ławki i... śmietniki.
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowej ustawy o opłatach lokalnych. Znowelizowane przepisy wprowadzają zupełnie nową definicję "budynku" oraz "budowli".
Zmiany mają doprowadzić do rozszerzenia definicji budowli o wszelkie instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Okazało się jednak, że nowe definicje zastosowane w ustawie będą miały znacznie dalej idące konsekwencje, które odbiją się na portfelu niemal każdego Polaka.
Likwidacja zwolnienia podatkowego
W aktualnym stanie prawnym, przepisy wyłączają z definicji budowli tzw. obiekty małej architektury ogrodowej. Oznacza to, że obecnie obiekty takie zwolnione są z podatku od nieruchomości.
Nowe przepisy, zaproponowane właśnie przez Ministerstwo Finansów, usuwają to wyłączenie. Nowa definicja nie przewiduje zatem wyjątku podatkowego dla obiektów małej architektury. Oznacza to, że obiekty nie objęte do tej pory opodatkowaniem, od Nowego Roku zostałyby obciążone podatkiem od nieruchomości. O jakich obiektach mowa?
Eksperci cytowani przez PB uważają, że w takim brzmieniu przepisów, podatkiem od nieruchomości objęte zostałyby m.in. kapliczki i przydrożne krzyże a także obiekty architektury ogrodowej takie jak ogrodowe murowane grille, posągi ogrodowe (np. krasnale), oczka wodne, pergole czy skalne ogrody. Co więcej, opodatkowaniu podlegałyby również takie obiekty jak piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, a nawet słupki czy śmietniki.
Obawy te potwierdzają przedstawiciele największych organizacji gospodarczych. Prezes Związku Pracodawców BCC, Łukasz Bernatowicz mówi o nowych przepisach wprost:
"Projekt nie odwołuje się do obiektów małej architektury, prowadząc tym samym do rozszerzenia zakresu opodatkowania. Pominięcie tej kategorii prowadzi do uznania za budowle wielu obiektów, które dotychczas nie podlegały opodatkowaniu."
Jeszcze dobitniej ocenia nowe przepisy Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan:
"Moim zdaniem nie można tu mówić o błędzie czy niedopatrzeniu twórców projektu. To w pełni świadome działanie. Projekt radykalnie poszerza obciążenie podatkiem od nieruchomości. Ma on objąć również tzw. obiekty małej architektury."
Rząd uspokaja, ale przepisów nie zmienia
Po nagłośnieniu w mediach fatalnych skutków nowych przepisów, Ministerstwo Finansów poinformowało, iż nowe obciążenia podatkowe miały znaleźć zastosowanie jedynie w odniesieniu do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
Niestety, jak wskazują eksperci podatkowi, aktualna treść projektu ustawy wskazuje na coś dokładnie odwrotnego. Do dnia dzisiejszego, Ministerstwo Finansów nie przedstawiło również nowej wersji przepisów. Jeśli zatem felerna definicja zawarta w ustawie nie zostanie szybko zmieniona, już od stycznia jej skutki finansowe odczują na własnej skórze miliony Polaków.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Jak obniżyć składki ZUS w małej firmie? |
Rząd: Składki ZUS będą od każdej umowy | |
Nowy podatek zamiast składki zdrowotnej | |