Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Amortyzacja mieszkania będzie znowu możliwa?

 

24/05/2023

urzad-skarbowy-very-big

Ministerstwo Finansów wciąż rozważa cofnięcie zakazu amortyzowania prywatnych mieszkań. Czy i kiedy przywrócona zostanie możliwość zaliczania w koszty odpisów amortyzacyjnych?

 



Przypomnijmy, że przepisy obowiązujące do końca 2021 roku umożliwiały amortyzowanie prywatnych mieszkań oraz zaliczanie takich odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu.

Możliwość taka dotyczyła zarówno osoby prywatnej, która wynajmowała swoją prywatną nieruchomość na cele mieszkalne, jak i osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która mogła zaliczyć amortyzację prywatnego mieszkania do kosztów firmy.

W pierwszym przypadku, uwzględnienie w kosztach odpisu amortyzacyjnego wynajmowanego mieszkania często umożliwiało wynajmującemu obniżenie dochodu do zera i w konsekwencji całkowite uniknięcie zapłaty podatku dochodowego z tytułu najmu mieszkania.


W drugim zaś przypadku, obniżeniu ulegał podatek dochodowy płacony przez przedsiębiorcę, który prowadził działalność gospodarczą w swoim prywatnym mieszkaniu. W takiej sytuacji miał on bowiem prawo do pomniejszenia dochodu o odpisy amortyzacyjne prywatnego mieszkania. O tym, kto i na jakich zasadach mógł zaliczać amortyzację mieszkania do kosztów firmy, pisaliśmy w tym artykule.

Sytuacja zmieniła się diametralnie po uchwaleniu przepisów tzw. Polskiego Ładu. Wśród wielu innych zmian podatkowych, w ustawie znalazł się bowiem również zakaz zaliczania odpisów amortyzacyjnych dotyczących prywatnych lokali mieszkalnych do kosztów uzyskania przychodu (zobacz szczegóły).

Ostatecznie jednak zakaz zaliczania amortyzacji w koszty objęty został okresem przejściowym. Nowe przepisy wprowadzały więc zakaz, ale został on odsunięty w czasie do końca 2022 roku. Warunkiem amortyzowania prywatnego mieszkania w 2022 roku było jednak nabycie lokalu przed 2022 rokiem. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Począwszy od 2023 roku, zaliczanie w koszty odpisów amortyzacyjnych od prywatnego mieszkania zostało całkowicie zakazane. Co więcej, w przypadku najmu takiego mieszkania, wynajmujący nie ma już możliwości wyboru formy opodatkowania. Jedyną dozwoloną formą jest bowiem obecnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że wynajmujący pozbawieni zostali prawa do odliczania jakichkolwiek kosztów związanych z najmem lokalu.

 

Rząd zapowiada cofnięcie zmian

Przepisy zakazujące zaliczania amortyzacji w koszty uchwalane były w roku 2021, a więc jeszcze w okresie boomu na rynku mieszkaniowym. Na rynku pojawiała się wówczas duża liczba nowych mieszkań, a najemcy mogli przebierać w ofertach najmu.

Sytuacja zmieniła się jednak gwałtownie w lutym 2022 roku, gdy do Polski zaczęła napływać fala uchodźców z Ukrainy. W ciągu kilku tygodni okazało się, że w Polsce brakuje mieszkań na wynajem, a ceny najmu w krótkim czasie poszybowały w górę o kilkadziesiąt procent.

Wzrosty cen podyktowane były jednak nie tylko wzmożonym popytem na rynku najmu, ale również dodatkowymi obciążeniami podatkowymi, które od stycznia 2022 roku wynajmujący zaczęli ponosić z tytułu płaconego ryczałtu. Co oczywiste, wyższe podatki przerzucone zostały automatycznie w ceny najmu.

W tej sytuacji rząd bardzo szybko zorientował się, że niekorzystne dla wynajmujących zmiany podatkowe, wpłynęły negatywnie na rynek najmu, nakręcając jeszcze bardziej spiralę cenową. Już na początku 2022 roku, wiceminister finansów, Artur Soboń informował w Sejmie, iż:

"Będziemy rozmawiali z Rzecznikiem MŚP i organizacjami przedsiębiorców o tym, co należy poprawić. (...) Tych postulatów, które przedsiębiorcy do nas kierują w ramach systemu podatkowego po 1 stycznia, jest nieco więcej. W dialogu z przedsiębiorcami taki pakiet zmian przygotujemy. Tam też będzie amortyzacja."

Pakiet zmian do Polskiego Ładu rzeczywiście wszedł w życie. Nowe przepisy obowiązujące od 1 lipca 2022 roku, wprowadziły m.in. niższą stawkę PIT oraz przywróciły częściową odliczalność składki zdrowotnej (zobacz szczegóły).

Znowelizowane przepisy nie cofnęły jednak zmian w zakresie opodatkowania najmu. Ministerstwo Finansów wciąż podtrzymywało jednak chęć modyfikacji tych przepisów. W grudniu 2022 roku wiceminister finansów poinformował, że resort pracuje nad zmianami mającymi złagodzić zakaz amortyzacji. Jednym z rozwiązań miało być wprowadzenie tzw. ulgi na wynajem. Przypomnijmy, że podobna ulga funkcjonowała już w Polsce ponad 20 lat temu i umożliwiała wówczas wynajmującym odliczenie od dochodu kwoty 189 tys. zł.

Najświeższą zapowiedzią zmian w tej kwestii jest pismo, jakie w tym miesiącu Ministerstwo Finansów wystosowało w odpowiedzi na zapytanie jednego z portali ekonomicznych. Czytamy w nim, iż:

"Kwestia obowiązujących regulacji wyłączających z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokali i budynków mieszkalnych do kosztów uzyskania przychodów jest otwarta."

Sygnały płynące z rządu wskazują więc, iż ministerstwo finansów nie zamknęło jeszcze tematu cofnięcia zakazu amortyzacji. Wciąż rozważane są bowiem różne warianty przepisów, które miałyby pobudzić rynek najmu i jednocześnie podatkowo zachęcić wynajmujących do obniżki czynszów.

W tym miejscu warto również wspomnieć o zmianach, które zostały już uchwalone. Od 1 lipca zaczną bowiem obowiązywać wyższe limity przychodów z najmu objęte niższą stawką podatku. O tym, komu i na jakich zasadach będą one przysługiwały, pisaliśmy niedawno w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Ruszyła pomoc finansowa dla małych firm
  Będą dopłaty na opłacenie składek ZUS
  Zmiana formy opodatkowania wciąż możliwa
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?