Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Becikowe - zmiany w 2012 roku

 

29/02/2012

niania

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje ograniczenia w przyznawaniu becikowego. Nowelizacja ustawy, która prawdodpodobnie wejdzie w życie już w tym roku, wprowadzi kryterium dochodowe.

 


Obowiązujące obecnie przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, uchwalone w grudniu 2005 roku, przewidują, iż wszystkim rodzicom przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka w wyskości 1000 zł. Obowiązujące do końca 2011 roku przepisy nie przewidywały żadnych ograniczeń w przyznawaniu becikowego, a więc jedynym warunkim było urodzenie dziecka.

Z początkiem 2012 roku zostało wprowadzone ograniczenie w postaci wymogu przedstawienia zaświadczenia od lekarza, potwierdzającego, iż kobieta pozostawała pod opieką lekarza co najmniej od 10 tygodnia ciąży.


Obecnie Ministerstwo Pracy planuje wprowadzenie kolejnych zmian, które mają na celu zawężenie grona osób pobierających becikowe. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje wprowadzenie kryterium dochodowego. Becikowe przysługiwać będzie jedynie w przypadku, gdy dochód w rodzinie w przeliczeniu na jedną osobę będzie niższy od 1922 zł.

Wprowadzenie kryterium dochodowego będzie więc oznaczać konieczność przedstawienia dodatkowych dokumentów przy ubieganiu się o becikowe. Do tej pory wystarczyło złożyć pisemny wniosek w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Nowe przepisy spowodują konieczność składania dodatkowych zaświadczeń o wysokości osiąganych dochodów.

Ograniczenie prawa do becikowego wygląda więc na kolejny krok w procesie odchodzenia obecnego rządu od polityki prorodzinnej. Pierwszym krokiem w tym kierunku było zmniejszenie kwoty ulgi prorodzinnej z 1173,70 w 2008 r. do 1112,04 zł, która to kwota obowiązuje do dziś. Kolejnym poważnym sygnałem były, zapowiadane przez premiera Tuska w expose w 2011 roku, ograniczenia w uldze na dzieci, która po planowanych zmianach miałaby już nie przysługiwać rodzicom, których przychody byłyby wyższe od pierwszego progu podatkowego i którzy wychowywaliby tylko jedno dziecko.

Zobacz również:  Jak zgłosić nianię do ZUS? 29.02.2010

Koniec podwójnej zaliczki na PIT w listopadzie

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?