Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą wyższe podatki. Rząd likwiduje ulgę dla jednoosobowych firm.

 

20/08/2024

urzad-skarbowy-very-big

Rząd zapowiada zmiany w podatkach. Małe, jednoosobowe firmy stracą możliwość korzystania z ulgi podatkowej wprowadzonej pięć lat temu. Duże firmy będą mogły nadal z ulgi korzystać.

 



W wykazie prac legislacyjnych zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowane zostały założenia do planowanych zmian podatkowych. Wśród nich znajduje się zapowiedź zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jedną z kluczowych zmian jest zapowiedź modyfikacji zasad korzystania z tzw. ulgi IP BOX. Zgodnie z rządową zapowiedzią, już od przyszłego roku ulga przysługiwać miałaby jedynie tym przedsiębiorcom, którzy zatrudniają pracowników. W wyniku tych zmian, prawo do ulgi stracą zatem tysiące jednoosobowych firm, które do tej pory także miały prawo do niższej stawki podatkowej.

Przypomnijmy, że ulga IP BOX to całkowicie nowa preferencja, która wprowadzona została w 2019 roku. Od pięciu lat przysługuje ona przedsiębiorcom, którzy osiągają przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Firmy takie mogą rozliczać podatek dochodowy według preferencyjnej stawki w wysokości 5%.


Wprowadzenie preferencji podatkowej miało na celu zatrzymanie odpływu z Polski firm wytwarzających prawa własności intelektualnej. Jak słusznie zakładano, stawka podatkowa na poziomie 5% miała pobudzić rynek nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań w Polsce. W praktyce, z ulgi IP BOX korzystają zatem m.in. informatycy, wytwarzający autorskie prawa do programów komputerowych.

 

Ulga tylko dla dużych

Zmiany zapowiedziane właśnie przez Ministerstwo Finansów zakładają, że funkcjonująca obecnie ulga poddana zostanie bardzo istotnym ograniczeniom. Według planów ministerstwa, już od stycznia 2025 roku, ulga przysługiwać będzie bowiem jedynie tym firmom, które zatrudniają pracowników.

W założeniach do projektu nie podano, jaki próg zatrudnienia decydować będzie o zachowaniu prawa do ulgi. Warto jednak zauważyć, że wprowadzenie wymogu zatrudnienia choćby jednego pracownika, wyeliminuje z ulgi wszystkie jednoosobowe działalności gospodarcze. Oznacza to, że tysiące takich małych firm, które do tej pory korzystały z ulgi w podatku, od Nowego Roku zapłaci podatek kilkukrotnie wyższy niż obecnie.

Według założeń opublikowanych na rządowych stronach, prawo do preferencyjnej stawki podatku dochodowego zachowane zostanie jednak w odniesieniu do większych firm, które zatrudniają pracowników. Przychody z wytworzenia np. prawa do programu komputerowego będą zatem opodatkowane różnymi stawkami - 19% lub 5%, w zależności od tego czy ten sam program został stworzony przez indywidualnego informatyka, czy też przez duży koncern, który zatrudnia jego kolegę.

Odebranie ulgi jednoosobowym firmom z całą pewnością przyczyni się do kolejnej fali przenoszenia firm za granicę i rejestrowania ich w bardziej przyjaznych systemach podatkowych. Trend taki jest bowiem szczególnie zauważalny w przypadku usług informatycznych, które mogą być świadczone z dowolnego miejsca na świecie (zobacz więcej).

Zgodnie z zapowiedziami KPRM, nowe przepisy mają zostać uchwalone w czwartym kwartale 2024 roku i mają wejść w życie już 1 stycznia 2025 roku.

O rządowych planach obciążenia składkami ZUS wszystkich umów cywilnoprawnych piszemy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak obniżyć składki ZUS w małej firmie?
  Nowe opłaty za korzystanie z dróg w Polsce
  Nowy podatek zamiast składki zdrowotnej
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?