Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będzie nowa skala podatkowa

 

17/04/2019

urzad-skarbowy-very-big

W przyszłym roku nie będzie zapowiadanej obniżki stawki PIT z 18% do 17%. Zamiast tego, rząd proponuje pozostawienie dotychczasowych stawek, przy jednoczesnym rozszerzeniu skali podatkowej o trzecią stawkę PIT w wysokości 17%.

 Pod koniec lutego poznaliśmy założenia tzw. "nowej piątki PiS", czyli najważniejsze zmiany w podatkach i świadczeniach socjalnych, które mają wejść w życie już w najbliższych miesiącach. Oprócz rozszerzenia programu 500+, wprowadzenia trzynastej emerytury i odbudowy lokalnych połączeń autobusowych, pakiet zawiera również trzy istotne zmiany w obrębie podatku PIT. Wśród zapowiedzianych zmian znalazły się:

  • wprowadzenie zerowej stawki PIT dla osób poniżej 26 roku życia,
  • obniżenie stawki PIT z 18% do 17%,
  • podwyższenie ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu.


W tym tygodniu, minister finansów Teresa Czerwińska przedstawiła konkretne rozwiązania, które mają znaleźć odzwierciedlenie w przepisach nowej ustawy. Wiemy już zatem, kto, od kiedy i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z nowych preferencji.

 

Będzie trzecia stawka PIT

Jeszcze kilka tygodni temu, premier Morawiecki - odnosząc się do propozycji podatkowych - mówił o obniżeniu stawki PIT z 18% do 17%. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.

Rozwiązanie przedstawione właśnie przez ministerstwo finansów nie zakłada jednak powszechnego obniżenia stawki 18% do poziomu 17%. Zgodnie z nową propozycją, stawka 18% pozostanie jak dotychczas, a obok niej pojawi się dodatkowa, trzecia stawka podatku w wysokości 17%.

Przypomnijmy, że obecnie stawką 18% opodatkowane są dochody do kwoty 85528 zł, natomiast nadwyżka ponad tę kwotę podlega pod stawkę 32%.

Zgodnie z nową, 3-stopniową skalą podatkową (17% - 18% - 32%), najniższą stawką podatku w wysokości 17% objęte zostaną dochody do kwoty 42764 zł. A dalej będzie bez zmian. Nadwyżka z przedziału pomiędzy 42764 zł a 85528 zł podlegać będzie stawce 18%, a powyżej kwoty 85 528 zł obowiązywać będzie stawka 32%.

 

Zerowy PIT również z limitem

Wprowadzenie nowego, obniżonego progu podatkowego będzie miało również istotny wpływ na możliwość skorzystania z tzw. zerowego PIT-u w przypadku osób do 26 roku życia. Zerowa stawka PIT znajdzie bowiem zastosowanie jedynie w przypadku dochodów do wysokości 42764 zł rocznie. Jak poinformowała minister finansów:

"Skonstruowaliśmy ulgę w taki sposób, że z zerowego PIT będą zwolnione przychody do wysokości 50% pierwszego progu, czyli do wysokości 42764 zł. Limit będzie obowiązywał niezależnie od liczby etatów, czy pracodawców. Jeśli on będzie wyższy, to będzie opodatkowany według skali podatkowej."

Oznacza to, że młody pracownik będzie mógł skorzystać z zerowego PIT-u jedynie wówczas, gdy jego miesięczne zarobki brutto nie przekraczają kwoty 3564 zł. Jeśli zarobki będą wyższe, zostaną obciążone podatkiem według zwykłej skali podatkowej.

AKTUALIZACJA (18.06.2019): Ostatecznie, limit dochodów został dwukrotnie podwyższony (zobacz szczegóły).

 

Ryczałtowe koszty będą dużo wyższe

Minister finansów ujawniła również, o ile podwyższona zostanie kwota ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu. Do tej pory, każdy pracownik mógł pomniejszyć swój przychód o ryczałtową kwotę w wysokości zaledwie 1335 zł rocznie. Kwota ta nie była podwyższana od ponad 10 lat. Jednak już od kolejnego roku kwota możliwa do odliczenia wzrośnie do poziomu aż 3000 zł. Oznacza to jednorazowy wzrost aż o 125%.

Z kolei w przypadku osób dojeżdżających do pracy, kwota ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu zostanie podniesiona z obecnych 1668 zł do poziomu 3600 zł.

Podwyższenie kosztów uzyskania przychodu spowoduje, że roczny podatek do zapłaty każdej zatrudnionej osoby obniży się o kwotę ok. 300 zł.

 

Zmiany nadejdą szybko

Ministerstwo finansów poinformowało, iż nowe przepisy zostaną uchwalone jeszcze w tym roku.

Zerowa stawka PIT zacznie obowiązywać już od 1 października 2019 roku. Z kolei podwyższone koszty uzyskania przychodu oraz nowa skala podatkowa z trzecią stawką 17% będzie dotyczyć dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 roku.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Roczny PIT. Kto nie musi go składać?
  Czy rząd planuje likwidować firmy na podatku liniowym?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?