Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będzie obowiązek wysyłki PKPiR w pliku JPK

 

29/09/2021

urzad-skarbowy-very-big

Przedsiębiorców czekają kolejne obowiązki informacyjne. Już wkrótce każda firma zobowiązana będzie do comiesięcznego przesyłania fiskusowi kompletnej Książki Przychodów i Rozchodów w formie elektronicznej. Nowe obowiązki dotkną również ryczałtowców.

 Przypomnijmy, że pakiet nowych ustaw podatkowych znanych pod nazwą "Polskiego Ładu" nakłada na polskie firmy szereg nowych obowiązków sprawozdawczych i administracyjnych.

Wchodzące w życie styczniu 2022 roku nowe zasady naliczania składki zdrowotnej wymuszają na przedsiębiorcy comiesięczne przesyłanie do ZUS informacji o osiągniętym dochodzie. Więcej na temat nowej składki zdrowotnej piszemy w tym artykule.

Z kolei od stycznia 2023 roku przedsiębiorcy zobowiązani zostaną do wdrożenia systemu e-Faktur i automatycznego wysyłania każdej wystawionej faktury na serwer Ministerstwa Finansów. Szerzej na temat e-Faktur piszemy tutaj.


To jednak nie koniec nowych obowiązków, jakie czekają przedsiębiorców w nowym systemie podatkowym. Przepisy Polskiego Ładu zakładają bowiem również rozszerzenie zakresu informacji przesyłanych do skarbówki w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Zgodnie z nowymi przepisami, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana będzie do comiesięcznego przesyłania władzom skarbowym pełnej zawartości ksiąg rachunkowych, w tym m.in. Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów oraz Ewidencji Środków Trwałych. Księgi te dostarczane będą fiskusowi wyłącznie w formie elektronicznej, w ramach ustrukturyzowanych plików JPK_PKPIR oraz JPK_EST. Będą to zatem dwa kolejne, obowiązkowe do sporządzania pliki JPK, oprócz wprowadzonego już wcześniej pliku JPK_VAT.

Po wdrożeniu nowych przepisów, urzędy skarbowe będą więc na bieżąco pozyskiwać informacje dotyczące nie tylko dochodu przedsiębiorcy i należnych od niego zaliczek na podatek dochodowy, ale również informację o aktualnych składnikach majątku firmy.

Obowiązek elektronicznej wysyłki ksiąg rachunkowych dotyczyć będzie również osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Takie osoby zobowiązane będą do comiesięcznej wysyłki Ewidencji Przychodów oraz Wykazu Środków Trwałych.

Nowe pliki JPK przesyłane będą obowiązkowo na serwer Ministerstwa Finansów w terminie do 20. dnia każdego miesiąca.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2023 roku. Od tej daty nie będzie zatem możliwości uniknięcia prowadzenia zarówno PKPiR, jak i Ewidencji Środków Trwałych w formie elektronicznej. Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Składki ZUS zapłacimy do 20. dnia miesiąca
  Amortyzacja lokalu. Zakaz wliczania w koszty.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?