Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Całkowite zwolnienie z PIT dla rodzin wielodzietnych

 

06/07/2021

urzad-skarbowy-very-big

Rodziny wielodzietne zostaną całkowicie zwolnione z podatku dochodowego już od przyszłego roku. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że pracuje nad takim rozwiązaniem.

 Przypomnijmy, że w ramach tzw. Nowego Ładu, rząd zapowiedział m.in. podwyższenie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do poziomu 120 tys. zł oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. zł (szczegóły tutaj). Nowy system podatkowy zakłada również uzależnienie składki zdrowotnej od poziomu dochodów podatnika (więcej informacji tutaj).

To jednak nie wszystkie zmiany podatkowe, jakie rząd planuje wprowadzić w ramach Nowego Ładu. Choć projekty nowych ustaw podatkowych nie zostały jeszcze opublikowane, ze źródeł rządowych wypływają coraz to nowsze propozycje składające się na nowy system podatkowy, który ma zacząć obowiązywać już od przyszłego roku.


Jednym z najnowszych rozwiązań, które zostało ujawnione w ostatnich dniach, jest propozycja całkowitego zwolnienia z podatku dochodowego dla rodzin, w których wychowuje się przynajmniej czwórka dzieci.

Propozycja całkowitego zwolnienia z PIT wypłynęła z Partii Republikańskiej, jednakże jak zapewniają jej przedstawiciele, zyskała już akceptację Ministerstwa Finansów oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Informację tę potwierdził również Minister Finansów, który w swoim komunikacie przekazał, iż:

"Ministerstwo Finansów pozytywnie odnosi się do pomysłu ulgi dla rodzin wielodzietnych. Będziemy, jako rząd, pracować nad rozwiązaniami w tym zakresie."

Zwolnienie z PIT dla rodzin wielodzietnych ma się znaleźć wśród przepisów jednej z ustaw podatkowych przygotowywanych w ramach Nowego Ładu i miałoby zastosowanie do dochodów osiągniętych już od stycznia 2022 roku.

Jedna z propozycji zakłada, że zwolnienie z PIT dla rodzin miałoby przyjąć formę rozszerzonej ulgi prorodzinnej. Rodzice jednego, dwójki lub trójki dzieci odliczaliby od podatku określone kwoty ulgi na dotychczasowych zasadach. Z kolei rodzice czwórki lub więcej dzieci mogliby odzyskać w rozliczeniu rocznym całość zapłaconych w ciągu roku zaliczek na PIT.

Na dzień dzisiejszy wciąż nie wiemy jednak, czy z ulgi skorzystają oboje rodzice czy tylko jeden z nich. Niewiadomą pozostaje również, czy ze zwolnienia skorzystają wszyscy podatnicy (w tym również osoby prowadzące działalność gospodarczą) czy tylko osoby zatrudnione na umowach o pracę.

Szczegóły nowego rozwiązania zostaną przedstawione najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku dni. Ministerstwo Finansów zapowiada bowiem publikację projektów nowych ustaw podatkowych jeszcze w tym tygodniu. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm w 2021 roku
  Bezzwrotne dotacje aż 5 miesięcy z rzędu
  Niższe składki ZUS bez limitu
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?