14/11/2024
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może zaliczyć do kosztów wydatki związane z zakupem i eksploatacją więcej niż jednego samochodu. Nawet w przypadku, gdy nie zatrudnia żadnych pracowników. Tak wynika z oficjalnych interpretacji podatkowych wydawanych przez Krajową Informację Skarbową.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, w większości przypadków ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z samochodem wykorzystywanym do celów prowadzonej działalności.
Kosztem takim mogą być zarówno wydatki związane z zakupem czy leasingowaniem auta, jak również wydatki poniesione w związku z jego utrzymaniem i eksploatacją, takie jak paliwo, naprawy, zakup części zamiennych czy ubezpieczenie samochodu. O tym, jakie kwoty wydatków możemy zaliczyć do kosztów firmy, pisaliśmy w tym artykule.
Niejeden przedsiębiorca zastanawiał się jednak, czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej pozwala na zaliczenie do kosztów firmy wydatków ponoszonych na utrzymanie więcej niż jednego samochodu. Odpowiedzi na to pytanie udzielają liczne interpretacje podatkowe wydawane przez Krajową Informację Skarbową.
O wydanie jednej z takich z interpretacji wystąpił przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zajmujący się tworzeniem dokumentacji technicznej wyrobów medycznych, audytami, szkoleniami i doradztwem. Firma nie zatrudnia żadnych pracowników.
Dwa lata wcześniej przedsiębiorca wziął w leasing operacyjny auto osobowe i obecnie zalicza do kosztów uzyskania przychodu wydatki ponoszone m.in. na raty leasingowe.
Obecnie przedsiębiorca rozważa leasing drugiego, mniejszego auta, które również wykorzystywane będzie w jego jednoosobowej działalności gospodarczej. Według przedsiębiorcy, mniejsze auto pozwoli zaoszczędzić na kosztach paliwa oraz ułatwi poruszanie się po zatłoczonym mieście.
Przedsiębiorca wystąpił więc do władz skarbowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na drugie auto (rata, ubezpieczenie, przeglądy, opony) również stanowić będą koszt uzyskania przychodu w jednoosobowej działalności gospodarczej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy i uznał, że wskazane przez niego wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.833.2023.2.MAP) możemy przeczytać, iż:
"W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie występują ograniczenia co do liczby lub rodzaju posiadanych w przedsiębiorstwie pojazdów (…) zatem będzie Pani uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej opłat związanych z leasingiem operacyjnym drugiego auta osobowego. (…) Do kosztów uzyskania przychodów będzie Pani mogła zaliczyć także wydatki związane z bieżącą eksploatacją przedmiotu leasingu."
Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.
Podobne stanowisko władze skarbowe zajęły w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową praktykę lekarską.
W tym przypadku jednak przedsiębiorca argumentował potrzebę posiadania drugiego pojazdu w firmie na wypadek sytuacji awaryjnych. Drugie auto wykorzystywane miało być zamiennie z pierwszym - w razie awarii lub serwisowania jednego z nich.
Również i w tym przypadku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy i uznał, że wskazane przez niego wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.358.2021.2.AC) możemy przeczytać, iż:
"Brak jest przeszkód prawnych, aby Podatnik w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywał kilka samochodów osobowych (…) Jeżeli zatem charakter prowadzonej działalności gospodarczej (...) uzasadnia wykorzystywanie (...) dwóch środków transportu, to (co do zasady) wydatki związane z tymi pojazdami (...) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności."
Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Jak uniknąć podwyżki składek ZUS? |
Córka w kosztach firmy | |
Zakup zegarka jako koszt w firmie | |