10/07/2012
Ministerstwo Finansów rozesłało do urzędów skarbowych wewnętrzną instrukcję wskazującą grupy osób podejrzane o ukrywanie dochodów. Kontrole skarbowe powinny dotknąć w pierwszej kolejności m.in. młodych przedsiębiorców oraz osoby wracające z kosztownych wycieczek.
Instrukcje wydawane przez ministerstwo urzędom skarbowym były dotąd tajne. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła jednak o ujawnienie tej instrukcji na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej.
Okazało się, że tajna dotąd instrukcja zawiera grupy osób, które ministerstwo uważa za szczególnie podejrzane o ukrywanie dochodów. Na liście tej znaleźli się m.in.:
- właściciele nowo powstałych firm, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych,
- osoby wykonujące wolne zawody (np. lekarze, prawnicy, ekonomiści, inżynierowie, architekci, geodeci, rzecznicy patentowi, tłumacze, księgowi),
- inwestorzy giełdowi,
- osoby posiadające znaczne lokaty bankowe oraz posiadające rachunki w wielu bankach,
- nabywcy rzeczy ruchomych o znacznej wartości oraz luksusowych usług (np. wycieczek zagranicznych),
- przedsiębiorcy stale ponoszący stratę z prowadzonej działalności gospodarczej lub wykazujący bardzo niskie dochody,
- osoby młode, nabywające nieruchomości oraz inne dobra ruchome o znacznej wartości,
- darczyńcy i pożyczkodawcy znacznych wartości.
Ujawnienie instrukcji spowodowało konieczność udzielenia przez ministerstwo odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące tejże instrukcji. W odpowiedzi na interpelację poselską podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów wyjaśnił zatem, iż "w wytycznych wskazano jedynie przykładowe obszary zainteresowania organów skarbowych, w których, na podstawie dotychczasowych doświadczeń, możliwe jest ryzyko wystąpienia nieujawnionego majątku". Według podsekretarza stanu dotychczasowe doświadczenia odnośnie ukrywania dochodów wskazują, iż "najliczniejszą grupę stanowią podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, w tym prowadzonej osobiście – 61,8%. Osoby te tworzą największą grupę podatników uchylających się od opodatkowania."
Zobacz również: | Rejestracja firmy za granicą |
Prowokacje skarbówki | |
Zmiany w PIT od 2013 roku | |
Podwójna zaliczka na podatek dochodowy za listopad |