Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Jednorazowa amortyzacja aż 100 tys. zł. Ustawa właśnie wchodzi w życie.

 

01/08/2017

urzad-skarbowy-very-big

Prezydent podpisał nowelizację ustaw o PIT i CIT. Nowe przepisy podwyższają limit jednorazowej amortyzacji do poziomu aż 100 tys. zł. Co ciekawe, ustawa przewiduje działanie przepisów wstecz.

 O planach podwyższenia limitu jednorazowej amortyzacji do kwoty 100 tys. zł pisaliśmy już w styczniu tego roku (o szczegółach przeczytasz tutaj). Dziś możemy już ogłosić z całą pewnością, że plany te przekuły się w rzeczywistość. Ustawa nowelizująca przepisy ustaw o PIT i CIT, uchwalona na początku lipca przez Parlament, została podpisana przez Prezydenta. Nowe przepisy zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw i wchodzą w życie już 12 sierpnia (zobacz pełną treść ustawy).

Ustawa przewiduje zwiększenie limitu jednorazowej amortyzacji z dotychczasowej kwoty 3,5 tys. zł do poziomu aż 100 tys. zł. Z nowych przepisów skorzystać będą mogły zarówno spółki prawa handlowego, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Nowe przepisy przewidują, że każdy przedsiębiorca będzie miał możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości środków trwałych do kwoty 100 tys. zł. Ustawodawca postawił jednak pewien warunek, a mianowicie:

  • wartość początkowa jednego środka trwałego wynosi co najmniej 10 tys. zł lub
  • łączna wartość początkowa co najmniej dwóch środków trwałych wynosi co najmniej 10 tys. zł, a wartość początkowa każdego z nich przekracza 3,5 tys. zł.

Co ciekawe, nowa ustawa przewiduje działanie nowych przepisów wstecz. Nowelizacja zakłada bowiem, że nowe zasady będą miały zastosowanie do środków trwałych nabytych od dnia 1 stycznia 2017 roku. Przedsiębiorcy będą mogli zatem skorzystać z wyższego limitu w odniesieniu do środków trwałych nabytych nawet 7 miesięcy przed wejściem przepisów w życie.

 

A jeśli nie spełniam warunków?

Zawarte w ustawie warunki, uprawniające do skorzystania z podwyższonego limitu, skłaniają do zadania pytania, co z pozostałymi przedsiębiorcami, którzy nie spełniają tych kryteriów. Bo chociaż warunki te nie są zbyt wygórowane, to jednak może się zdarzyć - szczególnie w przypadku najmniejszych firm - nabycie w ciągu roku tylko dwóch składników majątku o wartości np. 4,5 tys. zł każdy. W takim przypadku, ustawowy warunek do skorzystania z podwyższonego limitu nie zostanie spełniony.

Odpowiedzią na potrzeby takich przedsiębiorców jest kolejna nowelizacja, o której pisaliśmy tutaj. Te przepisy przewidują z kolei podwyższenie standardowego, istniejącego już od wielu lat limitu jednorazowej amortyzacji. Przypomnijmy, że limit ten nie był zmieniany od 17 lat i wynosi obecnie 3,5 tys. zł. Nowe przepisy zakładają jego podwyższenie do kwoty 5 tys. zł. Przepisy, o których tu mowa, różnią się od tych wcześniej opisywanych tym, że nie nakładają na przedsiębiorcę żadnych dodatkowych warunków uprawniających do ich wykorzystania. Jednorazowej amortyzacji podlegać będzie zatem każdy pojedynczy środek trwały o wartości do 5 tys. zł, niezależnie od łącznej wartości amortyzowanych w danym roku składników majątku.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, przepisy zwiększające limit jednorazowej amortyzacji do 5 tys. zł wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Zatem ta część przedsiębiorców, która nie spełnia warunków do objęcia limitem 100 tys. zł, będzie musiała uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zmiany jeszcze ok. 5 miesięcy. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Nowe składki ZUS na 2018 rok
  Koniec z podziałem na PIT i CIT. Będzie jeden podatek dla firm.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?