Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Karta Dużej Rodziny. Zniżki w ramach działalności gospodarczej.

 

11/05/2023

urzad-skarbowy-very-big

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, z Karty Dużej Rodziny może korzystać również przedsiębiorca. Zniżkowe zakupy dokonane przy użyciu KDR mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

 



Przypomnijmy, że uprawnienia z tytułu Karty Dużej Rodziny przysługują członkom rodzin 3+, a więc rodzicom wychowującym przynajmniej trójkę dzieci oraz dzieciom z takich rodzin. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, obecnie Kartę Dużej Rodziny posiada ponad 5 mln Polaków.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny uprawnieni są do korzystania z szeregu zniżek, zarówno w firmach prywatnych, jak i instytucjach publicznych. Część zniżek gwarantowana jest ustawowo, jak np. darmowe wejścia do parków narodowych, 37% zniżki na bilety kolejowe czy 99% bonifikaty przy przekształceniu wieczystego użytkowania w pełną własność.


Na co dzień jednak posiadacze KDR korzystają najczęściej z oferty zniżek oferowanych przez podmioty prywatne, w tym m.in. ze zniżek na stacjach benzynowych. Łącznie, zniżki w ramach KDR można wykorzystać w aż 32 tys. punktów na terenie całej Polski.

 

Zniżka z fakturą czy bez?

Od początku istnienia Karty Dużej Rodziny, kością niezgody była kwestia możliwości korzystania ze zniżek przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Czy przedsiębiorca, który jest jednocześnie ojcem trójki dzieci, może korzystać ze zniżek w ramach KDR, a jednocześnie żądać faktury na dane firmowe?

Podejście do tego tematu od początku było zróżnicowane, i to nawet w ramach zniżek oferowanych w tej samej branży. Przykładem mogą być dwie duże sieci stacji benzynowych, udzielające zniżek na zakup paliwa posiadaczom KDR. Pierwsza z tych sieci, przy udzielaniu zniżki nie ma problemu z jednoczesnym wystawieniem faktury na dane firmowe rodzica. Jednak druga z sieci, po dziś dzień oczekuje od przedsiębiorcy każdorazowego dokonania wyboru: albo faktura, albo zniżka. W przekonaniu niektórych partnerów KDR, zniżka może być bowiem udzielona jedynie przy zakupach dokonywanych na cele osobiste, a zatem rabat nie będzie przysługiwał przy zakupie na firmową fakturę. Kto ma rację w tym sporze?

Kwestię tę rozstrzygnęło ostatecznie Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi na zapytanie RP, ministerstwo jednoznacznie wskazało, iż:

"Wydatek może być kosztem uzyskania przychodów, jeśli jest związany z działalnością gospodarczą. Nawet pośrednio. Okoliczność, że podatnik korzysta z Karty Dużej Rodziny, nie wyłącza wydatku z kosztów."

Stanowisko przedstawione przez ministerstwo potwierdzają również cytowani przez gazetę doradcy podatkowi, którzy wskazują, iż Ustawa o Karcie Dużej Rodziny nie mówi nic o przeznaczeniu zakupów dokonywanych z użyciem KDR. Przedsiębiorca będący rodzicem trójki dzieci nie przestaje nim być w momencie dokonywania zakupów na potrzeby działalności gospodarczej, dlatego - zgodnie z ustawą - nie traci on prawa do zniżek i rabatów.

Według cytowanych ekspertów podatkowych, dokonanie zakupu z użyciem Karty Dużej Rodziny nie powoduje, że wydatek staje się prywatny. Jeśli zakupiony ze zniżką towar wykorzystamy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wydatek taki można rozliczyć w kosztach firmy.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać dopłatę do paliwa w 2023 roku?
  Zwolnienie ze składki zdrowotnej w 2023 roku
  Jak otrzymać zwrot składki zdrowotnej?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?