Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kolejne zmiany. Kwota wolna od podatku może jednak wzrosnąć do 8 tys. zł.

 

13/12/2016

urzad-skarbowy-very-big

Kolejny zwrot akcji w sprawie kwoty wolnej od podatku. Niespodziewanie, posłowie PiS zagłosowali dziś za projektem ustawy zwiększającym kwotę wolną do 8 tysięcy zł. Nowy projekt zakłada, że kwota taka będzie przysługiwać każdemu podatnikowi.

 Dwa tygodnie temu informowaliśmy o senackich poprawkach do ustawy o PIT. Przypomnijmy, iż w ostatnim momencie Senat wprowadził do ustawy zmiany, zgodnie z którymi kwota wolna od podatku została zróżnicowana dla różnych grup podatników. Zgodnie z przyjętą nowelizacją, kwota wolna wzrosła do poziomu 6600 zł, ale jedynie dla podatników osiągających dochody nieprzekraczające minimum egzystencjalnego. Zmiany spowodowały też, iż kwota wolna została obniżona w przypadku podatników o najwyższych dochodach (o szczegółach pisaliśmy tutaj). Ustawa w takim kształcie została podpisana przez Prezydenta i została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wszystko wskazywało więc na to, iż kwestia kwoty wolnej została ostatecznie uregulowana i - pomimo wielu głosów sprzeciwu - temat ten został, przynajmniej na okres kolejnego roku, zamknięty. Nie minęły jednak dwa tygodnie, a temat wrócił jak bumerang. A wszystko za sprawą projektu ustawy wniesionego przez posłów PSL. Projekt ten, wniesiony do Sejmu już na początku listopada, nie budził większych emocji, gdyż wszyscy spodziewali się jego rychłego odrzucenia już po pierwszym czytaniu. Ku ogromnemu zaskoczeniu, tak się jednak nie stało, gdyż... niespodziewanie projekt ten poparło kilkudziesięciu posłów PiS. A to oznacza możliwość kolejnej zmiany w przepisach o kwocie wolnej.

Projekt wniesiony przez posłów PSL zakłada dokładne wypełnienie obietnicy wyborczej złożonej przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z nowelizacją, kwota wolna od podatku miałaby wzrosnąć do poziomu 8 tys. zł i miałaby obowiązywać wszystkich podatników, niezależnie od wysokości osiąganych dochodów.

Ku ogólnemu zaskoczeniu, projekt ten nie został odrzucony po pierwszym czytaniu. Większość sejmowa zagłosowała bowiem za dalszym procedowaniem ustawy. Taki wynik głosowania był możliwy tylko dzięki różnicy zdań w samym klubie PiS. Aż trzydziestu posłów tej partii zagłosowało bowiem za przekazaniem projektu do dalszych prac w Komisjach. Jeśli na dalszym etapie legislacji poparcie dla projektu utrzyma się na tym poziomie, oznaczać to będzie zwiększenie kwoty wolnej do 8 tys. zł już od 1 stycznia 2017 roku.

Sejmowe przepychanki w sprawie kwoty wolnej pokazują przy okazji, że granica poglądów w tej kwestii nie do końca pokrywa się z podziałami partyjnymi. Oprócz bowiem wspomnianych wcześniej 30 posłów PiS, którzy zagłosowali za projektem ustawy, wspomnieć należy również o 7 posłach PO, którzy w tym głosowaniu... sprzeciwili się wyższej kwocie wolnej. Sam PSL z kolei, który tym razem murem stanął za swoim projektem, zdecydowanie sprzeciwiał się niemal identycznemu rozwiązaniu poddanemu pod głosowanie w Sejmie zaledwie kilkanaście miesięcy temu (szczegóły tutaj).

Zobacz również:  Jak uniknąć wyższych składek ZUS?
  Małe firmy zyskają na reformie podatków
  Rząd chce wprowadzić półroczne zwolnienie ze składek ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?