Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Korekta zeznania podatkowego? Już nie musisz jej uzasadniać.

 

01/03/2016

deklaracje

Od 2016 roku urzędnik nie ma prawa żądać uzasadnienia do złożonej korekty zeznania podatkowego. Nowa ordynacja podatkowa zlikwidowała obowiązek tłumaczenia się z każdej zmiany wprowadzanej do deklaracji podatkowych.

 



Dotychczasowe przepisy ordynacji podatkowej, obowiązujące do końca 2015 roku, przewidywały, że każda, najdrobniejsza nawet korekta zeznania podatkowego, wymagała dołączenia odpowiedniego pisemnego uzasadnienia. W uzasadnieniu takim podatnik miał obowiązek wytłumaczyć się przed urzędem nie tylko z tego, jakie pozycje zostały w deklaracji zmienione (co i tak było oczywiste dla urzędnika), ale również dlaczego doszło do takiej zmiany.

Co więcej, uzasadnienie przyczyn korekty następowało na specjalnym urzędowym formularzu ORD-ZU. A uzasadnienie takie należało przedstawić urzędowi skarbowemu niezależnie od tego, jakiego rodzaju błędy korygowaliśmy.

O ile uzasadnienie takie mogło wydawać się zrozumiałe w przypadku niektórych, co bardziej zawiłych, błędów rachunkowych, o tyle tłumaczenie się z błędu nie miało żadnego uzasadnienia w sytuacji, gdy podatnik korygował literówkę w adresie zamieszkania czy też postanawiał zmienić organizację pożytku publicznego, na którą przeznaczał 1% podatku. Tym bardziej, że uzasadnienie takie w wielu przypadkach sprowadzało się do lakonicznego "pomyliłem się" czy też, jak w drugim przypadku "rozmyśliłem się".

Niestety, ten absurdalny wymóg tłumaczenia przed urzędnikiem rzeczy oczywistych trwał w naszym kraju całymi latami. Sytuacja zmienia się dopiero w tym roku.

Od stycznia 2016 roku podatnicy nie będą już zobowiązani do tłumaczenia się przed urzędnikami z przyczyn złożenia korekty. Znowelizowane przepisy ordynacji podatkowej całkowicie znoszą bowiem wymóg dołączania jakichkolwiek pisemnych uzasadnień. Od tej pory złożenie korekty będzie sprowadzać się wyłącznie do złożenia poprawionej wersji deklaracji.

W sytuacji gdy podatnik chciałby sam wyjaśnić przyczyny korekty, złożenie takiego uzasadnienia będzie wciąż możliwe. Będzie to jednak prawem podatnika, z którego będzie mógł skorzystać, nie zaś jego obowiązkiem

Zobacz również:  500 zł na dziecko. Wnioski przez Internet.
  Kobiety zwolnione ze składki zdrowotnej
  Więcej deklaracji podatkowych przez Internet
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?