Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kwota wolna od podatku będzie wzrastać każdego roku o 1000 zł

 

11/05/2016

pieniadze-pln-banknoty-small

Już od przyszłego roku kwota wolna od podatku ma wzrosnąć o 1000 zł. Kwota ta będzie wzrastać o tę samą wartość w każdym kolejnym roku, aż do osiągnięcia poziomu 8000 zł.

 Przypomnijmy, iż w grudniu 2015 r. Prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z propozycją Prezydenta, kwota wolna od podatku miała wzrosnąć z dotychczasowych 3091 zł do poziomu 8000 zł. Nowelizacja w kształcie zaproponowanym przez Prezydenta zakładała jednorazowy, skokowy wzrost kwoty wolnej. Pierwotna propozycja ulegnie jednak modyfikacjom.

Dwa tygodnie temu rząd opublikował Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2016-2019 (jest on dostępny tutaj). Z dokumentu tego wynika, iż Ministerstwo Finansów dąży do zmodyfikowania prezydenckiej nowelizacji tak, aby kwota wolna od podatku wzrastała stopniowo. Minister Finansów zakłada coroczny wzrost kwoty wolnej o 1000 zł rocznie, aż do osiągnięcia zakładanego poziomu 8 tys. zł. Pierwsze zwiększenie kwoty wolnej miałoby nastąpić już w styczniu 2017 roku.

Jednocześnie, Minister Finansów chciałby, aby podwyżka kwoty wolnej miała charakter degresywny. Oznacza to, iż poziom kwoty wolnej uzależniony byłby od wysokości dochodów. Osoby mniej zarabiające mogłyby więc liczyć na większe zwolnienia z podatku.

Kwota wolna na poziomie 3091 zł oznacza, iż należny podatek pomniejszany jest obecnie o kwotę zaledwie 556 zł rocznie. Stopniowe zwiększanie kwoty wolnej o 1000 zł rocznie spowoduje, że kwota pomniejszenia należności podatkowej wzrastać będzie każdego roku o kolejne 180 zł. Po osiągnięciu poziomu kwoty wolnej w docelowej wysokości 8 tys. zł, należny podatek ostatecznie pomniejszany będzie o kwotę 1440 zł, czyli o 259% więcej niż obecnie.

Przypomnijmy, iż kwota wolna od podatku została zamrożona w 2008 roku i nie była zwiększana nawet o złotówkę przez ostatnich 8 lat. Doprowadziło to do sytuacji, w której wartość kwoty wolnej obowiązującej w Polsce, jest najniższą tego typu kwotą wśród wszystkich państw europejskich, w których obowiązuje progresywny podatek dochodowy. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Trybunał Konstytucyjny: Kwota wolna niezgodna z Konstytucją
  Kwota wolna od podatku w Polsce jest niższa niż w... Tanzanii
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?