Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kwota wolna od podatku nie wzrośnie ani o złotówkę

 

09/11/2016

urzad-skarbowy-very-big

Do Sejmu trafiła ustawa wprowadzająca nową kwotę wolną od podatku na rok 2017. Problem polega na tym, że "nowa" kwota wolna niczym nie różni się od tej, która obowiązywała przez poprzednie 9 lat...

 Kwota wolna od podatku nie zmieniła się od 9 lat i wynosi obecnie 3091 zł. Kwotę wolną w takiej wysokości zakwestionował rok temu Trybunał Konstytucyjny, orzekając, iż przestanie ona obowiązywać z końcem listopada tego roku. W związku z tym, w Sejmie złożony został właśnie projekt ustawy, zakładający wprowadzenie "nowej" kwoty wolnej od podatku na poziomie... 3091 zł. Taka kwota wolna, nie zwaloryzowana nawet o złotówkę, ma obowiązywać jeszcze przez cały rok 2017.

Biorąc pod uwagę fakt, iż poprzedni rząd nie dokonywał waloryzacji kwoty wolnej aż przez 8 lat, zapowiedź utrzymania skandalicznie niskiej kwoty wolnej przez kolejny rok nie wzbudziłaby zapewne wielkich emocji. Gdyby nie dwie okoliczności...

Pierwszą z nich była zapowiedź podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, złożona w kampanii prezydenckiej przez obecną głowę państwa:

"Chciałbym, aby kwota wolna od podatku została podniesiona w trybie natychmiastowym (...) Chciałbym, aby ustawa w tej sprawie mogła zostać uchwalona przed 30 listopada 2015 roku, tak aby od 1 stycznia 2016 r. kwota wolna wynosiła co najmniej 8 tys. zł. A potem była podnoszona..."

Drugą okoliczność stanowi wyrok Trybunału Konstytucyjnego, o którym szczegółowo pisaliśmy tutaj. Przypomnijmy, iż w październiku zeszłego roku Trybunał orzekł niezgodność obecnej kwoty wolnej z Konstytucją RP. Zgodnie z wyrokiem Trybunału, obecna skala podatkowa jest niezgodna z Konstytucją w zakresie, w jakim nie przewiduje kwoty wolnej od podatku w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie minimum egzystencjalnego, tj. w kwocie ok. 6500 zł.

Jednocześnie, Trybunał orzekł, iż przepis podatkowy ustanawiający obecną skalą podatkową traci moc z dniem 30 listopada 2016 roku. Oznacza to, że Parlament powinien był uchwalić w tym roku nowe przepisy podatkowe, tak aby od 1 grudnia 2016 roku zaczęła obowiązywać wyższa kwota wolna od podatku w wysokości co najmniej 6500 zł.

Rząd zapowiedział jednak, iż nowej kwoty wolnej od podatku w roku 2017 nie będzie, gdyż... zostanie ona wprowadzona w roku 2018 w ramach nowego jednolitego podatku (szczegóły tutaj). Istniały zatem pewne obawy, iż nowy przepis w ogóle nie zostanie uchwalony i w roku 2017 - po utracie mocy starego przepisu - pozostaniemy bez jasno zdefiniowanej kwoty wolnej.

Tak się jednak nie stało. Do Sejmu trafił bowiem projekt nowelizacji ustawy o PIT, która ustanawia kwotę wolną od podatku na rok 2017. Jest jednak pewien problem... Nowe przepisy zakładają bowiem wprowadzenie kwoty wolnej w roku 2017 w wysokości.... 3091 zł.

"Nowa" kwota wolna niczym nie różni się zatem od "starej" kwoty wolnej. Wprowadzenie nowego przepisu z tą samą kwotą wolną co poprzednio, jest więc tylko formalnym zabiegiem, który ma umożliwić zastąpienie starego przepisu, tracącego moc z dniem 30 listopada. Problem jednak w tym, iż "nowy" przepis w żaden sposób nie zmienia sytuacji podatników, w związku z czym jest tak samo niekonstytucyjny, jak ten stary...

W jaki sposób autorzy projektu uzasadniają wprowadzenie owej "zmiany", która niczego nie zmienia? W uzasadnieniu do projektu możemy przeczytać, iż:

"Z uwagi na zapowiedziane przez Panią Premier w exposé podwyższenie kwoty wolnej do 8.000 zł i trwające prace nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku, w ramach której planowana jest realizacja tej zapowiedzi i której wejście w życie planuje się od 1 stycznia 2018 r., zasadne jest zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania również w roku 2017."

Czy reforma podatkowa planowana na rok 2018 w jakikolwiek sposób wyklucza podwyższenie samej tylko kwoty wolnej w roku 2017? Oczywistym wydaje się fakt, że te dwie sprawy nie mają ze sobą związku. Może chodzi więc o pobicie światowego rekordu w utrzymywaniu głodowo niskiej kwoty wolnej przez jak najdłuższy czas? Rok 2017 będzie bowiem dziesiątym rokiem z rzędu, w którym kwota wolna obowiązująca w Polsce nie zostanie zwaloryzowana nawet o jedną złotówkę...

Zobacz również:  Jak uniknąć wyższych składek ZUS?
  Kwota wolna w Polsce jest niższa niż w... Tanzanii
  Kwota wolna od podatku dla posłów wynosi aż 30,5 tys. zł
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?