Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kwota wolna od podatku wzrośnie aż 10-krotnie

 

11/03/2021

urzad-skarbowy-very-big

Nowy program gospodarczy rządu zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu aż 30 tys. zł. Oznaczałoby to, że pensja przeciętnego Polaka zwiększy się z dnia na dzień aż o 400 zł, a emerytury w większości pozostaną w ogóle nieopodatkowane. To jednak nie wszystkie zmiany...

 Na najbliższej konwencji partii rządzącej premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić założenia tzw. Polskiego Nowego Ładu. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, Nowy Ład ma stanowić ramy szeroko zakrojonego planu gospodarczego, który będzie odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa.

Według nieoficjalnych informacji, Nowy Ład zakłada m.in. zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 7% PKB, rozszerzenie zerowego CIT-u na wszystkie spółki (zobacz tutaj) czy też wprowadzenie nowych ulg dla przedsiębiorców.

Według doniesień medialnych z ostatniego tygodnia, wdrożenie Nowego Ładu ma też doprowadzić do kolosalnych zmian w polskim systemie podatkowym. Jako jedną z najbardziej istotnych zmian wskazuje się na zwiększenie kwoty wolnej od podatku do poziomu aż 30 tys zł.


Zamiar podniesienia kwoty wolnej od podatku potwierdził m.in. europoseł PiS Karol Karski w wywiadzie dla Radia Szczecin:

"Dążymy do tego, aby kwota wolna od podatku została podniesiona. (...) Udaje się wygospodarowywać pewne środki finansowe, które przekazujemy obywatelom."

Przypomnijmy, że w aktualnym stanie prawnym kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł, ale jedynie dla nielicznej grupy najmniej zarabiających podatników (o szczegółach pisaliśmy tutaj). Dla większości Polaków kwota wolna od podatku nie zmieniła się jednak od wielu lat i wynosi zaledwie 3091 zł.

Realizacja postulatu podwyższenia kwoty wolnej do 30000 zł oznaczać będzie zatem aż 10-krotne jej zwiększenie. Oznaczałoby to, że pensja przeciętnego Kowalskiego zwiększyłaby się z dnia na dzień aż o 400 zł miesięcznie.

Kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł powoduje również, że pensje i emerytury do kwoty 2500 zł pozostałyby całkowicie nieopodatkowane.

Otwartym pozostaje oczywiście pytanie, czy zwiększona do 30 tys. zł kwota wolna obowiązywać będzie w równym stopniu wszystkich podatników, czy też będzie maleć wraz ze wzrostem dochodu. Niewiadomą pozostaje również data wprowadzenia wyższej kwoty wolnej.

To jednak nie wszystkie zmiany. Zapowiadana przez rząd rewolucja podatkowa w ramach Nowego Ładu, ma bowiem stanowić nie tylko kontynuację, ale również rozbudowę polityki prorodzinnej państwa. Nowy Ład ma być zatem kolejną próbą pobudzenia demografii w Polsce.

W tym kontekście kolejny wraz wspomina się o propozycji tzw. ilorazu rodzinnego, czyli wspólnego rozliczenia podatkowego nie tylko z małżonkiem, ale również ze wszystkimi dziećmi.

Pojawiająca się od kilku lat propozycja ilorazu rodzinnego miałaby być wzorowana na systemie francuskim. System ten polega na tym, iż dochód osiągany przez małżonków dzielony jest przez liczbę osób w rodzinie. Dopiero do tak otrzymanej wartości przyporządkowywana jest odpowiednia stawka podatkowa. Dzięki temu, rodziny wychowujące większą liczbę dzieci, obciążane są proporcjonalnie niższymi stawkami podatku, co w rezultacie powoduje kilkukrotne obniżenie podatku do zapłaty.

Przeniesienie takiego rozwiązania na polski grunt byłoby spójne z zapowiedziami rządu w sprawie intensyfikacji polityki prorodzinnej. Czy rzeczywiście tak będzie, przekonamy się już wkrótce. Założenia Nowego Ładu mają bowiem zostać oficjalnie przedstawione już 20 marca.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Pomoc finansowa dla firm w 2021 roku
  Zmiany w PIT: Dla kogo podatek 8,5%?
  Mały ZUS w 2021 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?