Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kwota wolna od podatku wzrośnie do 8000 zł

 

13/09/2017

urzad-skarbowy-very-big

Minister Morawiecki ujawnił, że już od przyszłego roku kwota wolna od podatku wzrośnie do poziomu 8 tys. zł. Niestety, wzrost ten nie obejmie wszystkich podatników.

 W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, Minister Finansów zapowiedział podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Nowy limit kwoty wolnej ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku.

Zgodnie z zapowiedzią ministra Morawieckiego, podwyższona kwota wolna w przyszłym roku ma funkcjonować na podobnych zasadach jak obecnie. Oznacza to zróżnicowanie poziomu kwoty wolnej, w zależności od poziomu uzyskiwanych dochodów.

Przypomnijmy, że do końca 2016 roku obowiązywała kwota wolna od podatku w jednolitej wysokości 3091 zł (kwota ta nie była zmieniana przez poprzednich 8 lat). Sytuacja zmieniła się w roku 2017. Od tego momentu obowiązuje bowiem zmienna kwota wolna, której wysokość uzależniona jest od poziomu uzyskiwanych dochodów. Górny limit kwoty wolnej podniesiony został ponad 2-krotnie, tj. do poziomu 6600 zł. Obowiązuje on jednak tylko tych podatników, których roczne dochody nie przekraczają kwoty 6600 zł. Osoby, które zarabiają więcej niż 6600 zł, ale mniej niż 11 tys. zł korzystają z kwoty wolnej znajdującej się w przedziale 3091 - 6600 zł. Z kolei osoby o dochodach powyżej 11 tys. zł rocznie mogą odliczyć jedynie "starą" kwotę wolną w wysokości 3091 zł. Szczegółowy mechanizm obliczania nowej kwoty wolnej od podatku opisywaliśmy w tym artykule.

Zmiany, jakie mają nastąpić od 2018 roku, polegają na podwyższeniu kwoty wolnej dla osób z pierwszego przedziału dochodowego. Jednocześnie podwyższony zostanie również próg dochodów uprawniający do skorzystania z tej wyższej kwoty wolnej. I tak od 2018 roku, kwota wolna w wysokości 8 tys. zł przysługiwać będzie osobom, których zarobki nie przekraczają kwoty 8 tys. zł.

Jednocześnie, od przyszłego roku podwyższeniu ulegnie również drugi próg dochodowy, który obecnie wynosi 11 tys. zł. Wartość ta, zgodnie z zapowiedzią Ministra Finansów, wzrośnie do kwoty 13 tys. zł. Osoby zarabiające poniżej tego progu (ale więcej niż 8 tys. zł) skorzystają z kwoty wolnej z przedziału 3091 - 8000 zł. Stały poziom kwoty wolnej w wysokości 3091 zł obowiązywać będzie zaś po przekroczeniu wspomnianego drugiego progu dochodowego (13 tys. zł).

Obecne zwiększenie kwoty wolnej prawdopodobnie nie będzie ostatnim. Jak bowiem informował minister Morawiecki już kilka miesięcy temu, rząd planuje podwyższać kwotę wolną każdego roku i stopniowo obejmować wyższym limitem coraz większy krąg osób.

Na obecnym etapie, minister nie poinformował zaś czy zmianie ulegnie również próg dochodowy, po przekroczeniu którego znika prawo do wykorzystania jakiejkolwiek kwoty wolnej. Przypomnijmy, że w 2017 roku próg ten został ustalony na poziomie 127 tys. zł. Więcej na temat poszczególnych progów i zasad obliczania kwoty wolnej można przeczytać tutaj. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Limit jednorazowej amortyzacji wzrósł do 100 tys. zł
  Nie płacisz faktur? Zapłacisz wyższy podatek.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?