Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Limit jednorazowej amortyzacji. Miał wzrosnąć do 5000 zł, a wzrośnie aż do... 10000 zł

 

19/09/2017

urzad-skarbowy-very-big

Ministerstwo zmienia plany. Limit jednorazowej amortyzacji zostanie podwyższony do poziomu aż 10 tys. zł. Pierwotna wersja nowelizacji zakładała podwyższenie tego limitu do 5 tys. zł.

 Niespełna dwa miesiące temu informowaliśmy o planowanych przez ministerstwo finansów zmianach w ustawach o PIT i CIT. Przypomnijmy, iż nowelizacja ustawy zakładała m.in. podwyższenie limitu jednorazowej amortyzacji. Zgodnie z projektem ustawy, od 2018 roku każdy przedsiębiorca uzyskałby prawo do zaliczenia bezpośrednio w koszty zakupu środka trwałego o wartości do 5 tys. zł (o szczegółach pisaliśmy tutaj).

Podczas prac nad ustawą, ministerstwo postanowiło jednak przychylić się do propozycji zgłaszanych przez środowiska biznesowe i uaktualnić limit do kwoty jeszcze wyższej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo, limit jednorazowej amortyzacji, który obecnie wynosi 3,5 tys. zł, zostanie podwyższony do poziomu aż 10 tys. zł. Poinformował o tym, w wywiadzie dla RP, Maciej Żukowski, pełniący w resorcie funkcję dyrektora departamentu podatków dochodowych:

"Uwzględniliśmy wiele uwag środowisk branżowych zgłoszonych w wyniku uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych. (...) Planujemy podwyższenie z obecnych 3500 zł do 10 tys. zł limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych umożliwiającego jednorazowe odliczenie tych wydatków. Pierwotna wersja projektu zakładała podwyższenie limitu tzw. jednorazowej amortyzacji do 5 tys. zł. Liczymy, że podwyżka limitu, który nie był aktualizowany od kilkunastu lat, zachęci mikro, małe i średnie firmy do zwiększenia inwestycji."

Przypomnijmy, że obecny limit wynoszący zaledwie 3,5 tys. zł nie był aktualizowany od 2000 roku, czyli przez 17 lat z rzędu. Prawie 3-krotny wzrost tego limitu oznacza, że już od stycznia każdy przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć bezpośrednio w koszty zakup każdego środka trwałego o wartości do 10 tys. zł. Dopiero środki trwałe powyżej tej wartości będą podlegały comiesięcznym odpisom amortyzacyjnym. Ale tylko teoretycznie... W praktyce bowiem zastosowanie znajdzie - uchwalona już - kolejna nowelizacja, która pozwala na dokonywanie jednorazowej amortyzacji do kwoty aż 100 tys. zł (o szczegółach pisaliśmy tutaj).

Do tej pory pewnym problemem było to, że obie nowelizacje nie zazębiały się. "Duża" nowelizacja przewiduje bowiem, że z jednorazowej amortyzacji na poziomie 100 tys. zł można skorzystać co do zasady wówczas, gdy wartość przynajmniej jednego środka trwałego wynosi co najmniej 10 tys. zł. Możliwa była więc sytuacja, w której niektóre środki trwałe miałyby zbyt dużą wartość, aby zastosować jednorazową amortyzację do 5 tys. zł, ale jednocześnie miałyby wartość zbyt małą, aby zastosować jednorazową amortyzację od 10 tys. zł.

Ujednolicenie wartości w obu nowelizacjach i wyznaczenie jej na poziomie 10 tys. zł rozwiązuje ten problem, zapewniając płynne przejście z jednego przepisu do drugiego. Obie nowelizacje ujęte łącznie powodują więc de facto, iż limit jednorazowej amortyzacji wyniesie od stycznia aż 100 tys. zł. Więcej o limicie 100 tys. zł można przeczytać w tym artykule. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Niższe składki przez 3 lata
  Amortyzacja prywatnego mieszkania jako koszt firmy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?