Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Limit jednorazowej amortyzacji wzrośnie do 5000 zł

 

19/07/2017

urzad-skarbowy-very-big

Od przyszłego roku każdy przedsiębiorca będzie mógł jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zakupy środków trwałych o wartości aż 5000 zł. Do tej pory limit wynosił 3500 zł i nie był zmieniany od... 17 lat.

 Przypomnijmy, iż co do zasady, nabywane przez przedsiębiorcę składniki majątku muszą być ujmowane w ewidencji środków trwałych. Koszt zakupu środka trwałego nie może jednak zostać bezpośrednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, lecz podlega comiesięcznym odpisom amortyzacyjnym.

Wyjątek od tej zasady stanowią środki trwałe, których wartość nie przekracza określonego w ustawie limitu w wysokości 3500 zł. Składniki majątku nieprzekraczające tej wartości mogą być bowiem amortyzowane jednorazowo. Co więcej, składniki takie w ogóle nie muszą być ujmowane w ewidencji środków trwałych, a koszt ich zakupu może być bezpośrednio i jednorazowo zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Limit jednorazowej amortyzacji w wysokości 3500 zł został wpisany do ustawy o PIT w 2000 roku. Od tego czasu nie był zmieniany ani razu. Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce ma się to zmienić. Po 17 latach Ministerstwo Finansów zaproponowało bowiem zwiększenie tej kwoty o niemal 50%.

Opublikowany właśnie projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwiększenie limitu jednorazowej amortyzacji do poziomu 5000 zł. Oznacza to, że przedsiębiorca kupujący np. komputer o wartości do 5 tys. zł nie będzie musiał amortyzować go przez wiele miesięcy, lecz skorzysta z jednorazowego zaliczenia takiego wydatku w koszty.

Pomysł podwyższenia limitu pozytywnie oceniają zarówno eksperci podatkowi, jak i środowiska przedsiębiorców. W zgodnej opinii różnych środowisk, decyzja ta może przyczynić się do zwiększenia skłonności do inwestowania w sektorze małych przedsiębiorstw.

Zmiany mają wejść w życie już od stycznia 2018 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, podwyższony limit w wysokości 5000 zł będzie dotyczyć składników majątku przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2017 r. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Mały ZUS przez trzy lata zamiast dwóch
  Amortyzacja prywatnego mieszkania jako koszt firmy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?