Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Niższa stawka PIT również dla osób prowadzących działalność gospodarczą

 

20/03/2019

urzad-skarbowy-very-big

Zapowiedziana niedawno obniżka stawki PIT z 18% do 17% obejmie nie tylko dochody z etatów, ale również te uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej.

 Niespełna miesiąc temu poznaliśmy założenia tzw. "nowej piątki PiS", czyli najważniejsze zmiany w podatkach i świadczeniach socjalnych zapowiadane na nadchodzący rok. Wśród zapowiedzi znalazło się m.in. rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko, trzynasta emerytura w wysokości 1100 zł oraz odbudowa lokalnych połączeń autobusowych.

Kolejne dwa postulaty dotyczą zaś obniżki podatku dochodowego, która realizowana będzie poprzez podwyższenie ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu oraz obniżkę stawek PIT.


Sama obniżka stawek PIT odbędzie się z kolei na dwa sposoby. Pierwszy polegać będzie na wprowadzeniu zerowej stawki PIT dla osób poniżej 26 roku życia. Drugi zaś na obniżeniu stawki PIT dla pozostałych podatników - z dotychczasowych 18% do poziomu 17%.

Na naszych łamach informowaliśmy już, że zerowa stawka PIT dla osób poniżej 26 roku życia nie obejmie osób prowadzących działalność gospodarczą. Kwestię tę postawił jasno sam premier Morawiecki, ujawniając niedawno, iż zerowy PIT dotyczyć będzie jedynie pracowników zatrudnionych na etatach oraz umowach zlecenie. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.

Kwestią pozostającą przez cały czas w sferze domysłów była natomiast obniżka stawki PIT dla pozostałych podatników. Zapowiedziana obniżka stawki z 18% do 17% nie była bowiem do tej pory przedmiotem żadnych wyjaśnień i nie było do końca wiadomo, czy i w tym przypadku nowe przepisy nie wykluczą osób prowadzących działalność gospodarczą.

Jak informuje RP, w ministerstwie finansów analizowane były oba warianty, tj. zarówno opcja obniżki tylko dla etatowców, jak i wariant uwzględniający niższą stawkę również dla przedsiębiorców. Według informacji gazety, ostatecznie w resorcie wygrała jednak ta druga opcja i obniżka PIT obejmie również osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Koncepcja obniżki PIT dla wszystkich podatników znajduje również poparcie w innych resortach. Pomysł poparła m.in. szefowa resortu Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz, która w wywiadzie dla radiowej Jedynki powiedziała:

"Jeśli będzie on także dotyczył mikrofirm, to przyjmiemy go z jeszcze większym zainteresowaniem, bo to one właśnie przede wszystkim potrzebują obniżania progu dostępu, progu rozwojowego, tego, aby rzeczywiście w ciągu kilku lat mogły się rozwijać."

Warto przy tym zaznaczyć, że obniżka stawki PIT do 17% dotyczyć będzie wszystkich podatników rozliczających się według skali podatkowej. Na obniżce skorzystają zatem jedynie Ci przedsiębiorcy, którzy nie rozliczają się podatkiem liniowym. Ten bowiem pozostanie na dotychczasowym poziomie 19%. Szczegółowe porównanie obu form opodatkowania można znaleźć tutaj

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Roczny PIT. Kto nie musi go składać?
  Rzecznik Przedsiębiorców chce likwidacji składek ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?