Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe deklaracje PIT. Zmienią się symbole formularzy.

 

02/10/2018

urzad-skarbowy-very-big

Od przyszłego roku czekają nas istotne zmiany w deklaracjach PIT. Zmienią się też symbole formularzy podatkowych używanych w działalności gospodarczej.

 Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt rozporządzenia w sprawie wzorów zeznań podatkowych, jakie obowiązywać będą od stycznia 2019 roku. To właśnie na tych nowych formularzach, już za kilka miesięcy, rozliczymy nasze dochody osiągnięte w bieżącym, 2018 roku.

Liczne modyfikacje w deklaracjach PIT wynikają z istotnych zmian w przepisach podatkowych, które weszły w życie w tym roku. Zmiany te znajdą odzwierciedlenie m.in. w symbolach najbardziej popularnych formularzy, które to symbole zostaną zmodyfikowane pierwszy raz od wielu lat. Z pełną treścią rozporządzenia można zapoznać się tutaj.


Likwidacja licznych rubryk na nowych formularzach lub zastąpienie niektórych pól innymi wynika m.in. ze zmian w ustawie o PIT, która wprowadziła tzw. minimalny podatek dochodowy w odniesieniu do nieruchomości komercyjnych, zwiększenia odliczeń z tytułu ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową, jak również z konieczności uwzględnienia tzw. działalności nierejestrowanej.

Zmiany w formularzach PIT wynikają również z nowych przepisów o wsparciu przedsiębiorców na realizację nowych inwestycji oraz ustawy o zarządzie sukcesyjnym. Ta ostatnia ustawa umożliwia przejęcie zarządzania przedsiębiorstwa osoby fizycznej po śmierci przedsiębiorcy, który wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. I to właśnie ta ostatnia zmiana spowoduje modyfikację symboli dotychczasowych formularzy podatkowych PIT-36 i PIT-36L.

Od 2019 roku, oba używane przez przedsiębiorców formularze podatkowe będą funkcjonować pod zmienionymi nazwami jako:

  • PIT-36/PIT-36S
  • PIT-36L/PIT-36LS

Wzory nowych deklaracji dostępne są tutaj.

Z kolei deklaracja PIT-37 zostanie w znacznej mierze zredukowana. Znikną z niej wiersze przeznaczone do wykazania zagranicznych składek na ubezpieczenia społeczne, dochodu po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, wydatków mieszkaniowych do odliczenia, dochodu po odliczeniach, zagranicznej składki na ubezpieczenie zdrowotne, ulg mieszkaniowych do odliczenia i sumy zaliczek pobranych przez płatników.

Nowe wzory deklaracji mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku, jednak będą stosowane już przy okazji najbliższego rozliczenia rocznego, tj. w odniesieniu do dochodów uzyskanych w całym 2018 roku. Z nowymi wzorami formularzy PIT można zapoznać się na tej stronie.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Wyższy limit dla amortyzacji firmowych aut
  Nowe zasady prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?