Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe rachunki bankowe urzędów skarbowych

 

06/01/2020

urzad-skarbowy-very-big

Rachunki bankowe urzędów skarbowych, których używaliśmy do tej pory, zostały zlikwidowane. Dokonanie przelewu na dotychczasowe konta skarbówki spowoduje zatem cofnięcie przelewu. Od Nowego Roku mamy obowiązek używania nowych, indywidualnych rachunków do płatności podatków, czyli tzw. mikrorachunków.

 Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy wprowadzające tzw. mikrorachunek podatkowy. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy podatnik, niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą czy też nie, otrzymał swój indywidualny numer konta bankowego do płatności podatków.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, mikrorachunek służyć będzie do płatności podatków PIT, CIT i VAT, natomiast osoby niebędące przedsiębiorcami na mikrorachunek dokonywać będą przelewów podatkowych związanych z rocznym rozliczeniem PIT. W obu zaś przypadkach mikrorachunek służyć  będzie dodatkowo do regulowania należności z tytułu mandatów karnych.


Każdy mikrorachunek jest unikalny. Oznacza to, że jest przypisany tylko do jednej konkretnej osoby lub firmy. Wpłata dokonana na taki rachunek będzie zatem jednoznacznie identyfikowała podatnika, w związku z czym skarbówka będzie mogła ustalić pochodzenie nawet nieopisanych przelewów.

Utworzenie indywidualnych mikrorachunków oznacza, iż z końcem 2019 roku straciły ważność wszystkie dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych, na które do tej pory dokonywaliśmy płatności podatkowych. Dokonanie przelewu na jeden z tych starych rachunków w roku 2020 będzie oznaczać cofnięcie przelewu i zwrot środków do nadawcy.

 

Skąd wziąć numer nowego rachunku?

Każdy podatnik otrzymuje jeden numer rachunku, który będzie przypisany do niego na stałe, niezależnie od przyszłych zmian miejsca zamieszkania, a więc niezależnie od tego, pod jaki urząd skarbowy w danym momencie podlega.

Numer nowego rachunku możemy uzyskać, zgłaszając się do swojego urzędu skarbowego. Najprostszą jednak metodą jest samodzielne wygenerowanie mikrorachunku na specjalnej stronie przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Generator nowych numerów kont dostępny jest pod tym adresem.

Do wygenerowania swojego własnego numeru rachunku wymagane jest podanie numeru NIP lub numeru PESEL.

Podobnie jak w przypadku rachunku służącego do wpłat składek ZUS, tak i numer indywidualnego rachunku podatkowego będzie można łatwo zweryfikować. Każdy indywidualny rachunek podatkowy skonstruowany jest bowiem w taki sposób, że zawiera w sobie ciąg cyfr składających się na numer NIP lub numer PESEL danego podatnika.

Strukturę mikrorachunku podatkowego przedstawia poniższa grafika:

mikrorachunek-podatkowy

 

Mam podać NIP czy PESEL?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, wygenerowanie numeru rachunku podatkowego możliwe jest po podaniu naszego numeru NIP lub numeru PESEL. W każdym z tych przypadków nie otrzymujemy jednak tego samego numeru rachunku, lecz dwa różne numery - jeden zawierający ciąg cyfr z numeru NIP, a drugi zawierający cyfry z numeru PESEL. Którego zatem z tych dwu rachunków powinniśmy używać w rozrachunkach z urzędem skarbowym?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów, numeru NIP do generowania rachunku powinny używać:

  • osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz
  • osoby nie prowadzące działalności gospodarczej ale zarejestrowane jako podatnicy VAT.

Z kolei rachunku opartego o numer PESEL powinny użyć osoby nie prowadzące działalności gospodarczej i jednocześnie niezarejestrowane jako podatnicy VAT.

Z nowymi przepisami dotyczącymi mikrorachunków można zapoznać się na tej stronie.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Składka zdrowotna 2020
  Z rachunku VAT opłacimy również PIT i ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?